Земля

“Зелене” м’ясо знизить викиди вуглекислоти, але залишить сільгосппрацівників без заробітку

Рослинна альтернатива м’ясу допоможе знизити викиди вуглекислого газу в атмосферу і уповільнити глобальне потепління, але у зростання популярності «зеленого» м’яса будуть і економічні наслідки. За оцінками дослідників, до півтора мільйона сільгосппрацівників тільки в Сполучених Штатах можуть залишитися без джерела доходів. Дослідження опубліковано в журналі The Lancet Planetary Health.

М’ясо на рослинній основі набирає популярність по всьому світу: «зелені» бургери, стейки і котлети зустрічаються на полицях у багатьох європейських супермаркетах / © abillion.com

“Зелене” м’ясо може допомогти знизити вуглецевий слід завдяки скороченню поголів’я сільськогосподарських тварин: наприклад, в США перехід на альтернативу тваринному білку повинен зменшити викид парникових газів на 2,5-13,5 відсотка внаслідок скорочення числа голів великої рогатої худоби на 2-12 мільйонів.

Проте альтернативи яловичині на рослинній основі – не панацея, оскільки їх вплив на інші екологічні параметри продовольчої системи, такі як загальне споживання води, неоднозначно.

Крім екологічних, у зростання виробництва “зеленого” м’яса можуть бути серйозні економічні наслідки. Щоб оцінити їх, вчені змоделювали зміни продовольчої системи в США при заміні 10, 30 і 60 відсотків одержуваної сьогодні яловичини на її рослинну альтернативу.

У сукупності зміни продовольчої системи нададуть невеликий, але потенційно позитивний вплив на національний валовий внутрішній продукт, проте ці зміни не будуть відчуватися в рівній мірі у всій економіці. Так, при 60-відсотковій заміні яловичини “зеленим” м’ясом виробничий цикл скоротиться на цілих 45 відсотків, що може залишити безробітними до півтора мільйона людей.

Сьогодні основним джерелом м’яса на нашому столі залишаються сільськогосподарські тварини, але в найближчому майбутньому їх поголів’я може помітно впасти 

За словами дослідників, боротьба з глобальною зміною клімату безумовно важлива, проте технологічний прорив матиме безліч наслідків для економіки — і не тільки позитивних. Найважливіше завдання політиків, які приймають закони у сфері зелених технологій — пом’якшити ці наслідки, особливо для незаможних працівників або працівників малого бізнесу.

Крім того, виробництво «зеленої» яловичини може призвести до зростання попиту і виробництва свинини і птиці, а це означає не тільки збільшення викидів вуглекислоти, а й погіршення умов утримання сільськогосподарських тварин, адже в середньому умови утримання корів кращі, ніж свиней і свійської птиці. Можливо, єдиний спосіб уникнути такого розвитку подій – домогтися виробництва рослинного м’яса різних смаків і зниження його ціни: малоймовірно, що при наявності корисної і смачної альтернативи люди продовжать настільки ж охоче купувати дороге натуральне м’ясо.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button