Головна / Земля / Через глобальне потепління риби зменшуються в розмірах

Через глобальне потепління риби зменшуються в розмірах

До середини XXI століття багато видів риб можуть зменшитися на 20-30% через нестачу кисню в океанах, викликаного глобальним потеплінням.


Кліматичні зміни в тій чи іншій мірі відбиваються на всіх мешканців Землі. За даними палеонтологів, попередні значні потепління приводили до зменшення розмірів тварин. В останні роки вчені також відзначають зниження маси тіла деяких видів, наприклад північних оленів. За свідченнями фахівців, схожа доля чекає і риб. У 2014 році вчені заявили про синхронне «схуднення» відразу декількох видів Північного моря: оселедця, пікші і морського мови.

Автори нового дослідження описали механізм, що змушує риб поступово втрачати вагу. Вчені говорять, що цей процес торкнеться не тільки риб, а й інших мешканців моря, що володіють зябрами, в тому числі кальмарів і лобстерів. Ці організми — ектотерми, температура їх тіла залежить від температури навколишнього середовища. Коли океан стає тепліше, риби починають пристосовуватися до змін, і обмін речовин у їх організмі прискорюється. Швидкість метаболізму пов’язана з поглинанням кисню. Газ потрапляє в організм з водою, а потім риба викидає «відпрацьовану» воду через зябра. Також рибі потрібно все більше кисню по мірі того, як вона росте.

Из-за глобального потепления рыбы уменьшаются в размерахВода проходить через зябра, збагачуючи організм киснем, Global Change Biology

В умовах потепління океанів тварини зіткнуться з двома проблемами. Перша полягає в тому, що зябра через їх особливу форму ростуть не так швидко, як інші органи. Друга проблема — через потепління рівень кисню в океанах знизиться. Щоб пристосуватися до нестачі кисню, риби зменшуються від покоління до покоління.

На думку вчених, при сучасному темпі потепління мешканці морів можуть з роками втратити в середньому 20-30% маси тіла. Такі види, як синій тунець, — швидкі і рухливі риби, яким потрібно багато кисню, можуть зменшитися на 30% вже до середини XXI століття. «Схуднуть» і акули, особливо великі види. Вчені вважають, що пом’якшити цей ефект допоможе скорочення викидів вуглекислого газу.

Нагадаємо, що нещодавно вчені провели дослідження, яке показало, що глобальне потепління не залежить від людської діяльності.