Всесвіт

Розміри зірок виявилися результатом конкуренції під час їх росту

Величина новонародженої зірки визначається не масою її «зародка», а тим, наскільки успішно вона поглине речовину в процесі росту.

Туманність Оріона на знімку телескопа Hubble / © M. Robberto, HST Orion Treasury Project Team, NASA, ESA

Зірки народжуються в хмарах міжзоряного газу і пилу. Під дією гравітації виникає стабільне ядро, яке накопичує масу і стискується, швидко нагріваючись, поки в надрах не починаються термоядерні реакції. Так з’являються і блакитні гіганти, і жовті карлики, подібні до нашого Сонця. Але чому одні з них виростають велетнями, а інші набирають лише досить помірні розміри, точно не відомо.

Згідно з однією моделлю, майбутня величина – і доля – зірки «закладається» ще на стадії протозірки, стійкого ядра, що виник в глибині молекулярної хмари. За іншою версією, ядра не надто різняться за масою і все визначається додатковими кількостями газу і пилу, яке воно набере в процесі росту і перетворення в повноцінну зірку.

Цю гіпотезу перевірив Хідеакі Такемура (Hideaki Takemura) і його колеги, стаття яких опублікована в The Astrophysical Journal Letters. Вони досліджували зоряне скупчення Туманності Оріона, скориставшись архівними даними американського радіоінтерферометра CARMA. Крім того, провели спостереження за допомогою радіотелескопу Nobeyama в Національній астрономічній обсерваторії Японії (NAOJ).

Скупчення в Туманності Оріона: новонароджені зірки показані помаранчевим, колапсуючі ядра – червоним, неколапсуючі, які ніколи не стануть зірками, – синім / © Takemura et al., 2021

Ця робота дозволила оцінити маси ядер-«зародків» і вже загорівших молодих зірок в скупченні. Розподіл мас виявився ідентичним в обох популяціях. Здавалося б, така картина повинна підтверджувати гіпотезу про те, що ядра різних розмірів призводять до появи зірок різної величини. Однак все навпаки: початкова маса ядра не може цілком перейти в зірку. Тому саме різниця в темпах поглинання додаткової речовини ядрами повинна визначати маси їх майбутніх зірок.

Перетворення стабільних самогравітуючих ядер в зірки відбувається в досить тісних областях активного зореутворення, і сусідні протозірки «конкурують» один з одним за доступну поблизу речовину. «Програних» в цій боротьбі японські астрономи теж виявили: спостереження показали, що більшість зародків занадто малі для того, щоб коли-небудь перетворитися на повноцінну зірку.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button