Наука

Розроблено молекулярний двигун, який переміщує молекули по прямій

Вчені продемонстрували роботу молекулярного двигуна нового типу. Дослідження опубліковано в журналі Nature.

Дослідники з Університету Граца відкрили і продемонстрували роботу нового типу молекулярних двигунів. Взаємодія молекули з поверхнею призводить до послідовного односпрямованого руху. Цей механізм може полегшити транспортування молекулярних вантажів.

Традиційні молекулярні двигуни, які забезпечують керований рух, вимагають складних технологій синтезу. Дослідники використовували взаємодію між молекулами і металевою поверхнею, щоб спростити розробку молекулярних двигунів.

Дослідники використовували прості молекули, які не містять спеціальних елементів керуючих переміщенням (наприклад, ДНК-роторів). Рух ініціюється молекулярним перенесенням протона з відповідною модуляцією на поверхні потенційної енергії.

При порушенні внутрішньої молекулярної вібрацією молекули рухаються з 100% односпрямованістю, що підтверджується даними скануючої тунельної мікроскопії. У тисячах експериментів дослідники не виявили жодного руху, що відхиляється від заданого напрямку.

Дослідники вважають, що крім молекулярного руху цей новий двигун може виконувати реальну роботу, транспортуючи окремі молекули в якості вантажу з одного місця на поверхні в інше — завжди в одному напрямку.

Односпрямований молекулярний рух — це не тільки захоплююча, але і парадоксальна концепція в фундаментальній фізиці і хімії, яка відкриває великі перспективи для майбутніх додатків в молекулярних двигунах і наномашинах, – говорить Матс Перссон, співавтор дослідження


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button