Земля

Ртуть могла стати причиною депопуляції стародавнього міста майя Тікітал

Вчені з Університету Цинциннаті висунули версію, чому древнє і багатолюдне місто Майя Цокав було покинуте населенням за декілька років і перетворилося на місто-привид. Одна з причин — отруєна ртуттю вода.

Дослідники виявили, що два резервуари з водою, які розташовані в центральній частині міста, містять високу концентрацію ртуті. За словами вчених, населення міста дуже широко застосовувало кіновар, що містить ртуть. Її яскраво-червоний колір, використовувався в якості фарби чи пігменту для прикраси будинків і різних ремісничих виробів. Але при зливах ртуть відділялася від пігменту і в підсумку потрапляла в резервуари для води. З роками її концентрація збільшилася до межі, і вода стала токсичною. Краса вимагає жертв.

«Колір був важливий в стародавньому світі майя. Вони використовували його в своїх фресках і похованнях, комбінували з оксидом заліза, щоб отримати різні відтінки» — розповідає антрополог Кеннет Танкерслі.

При цьому вчені досліджували і інші водосховища в околицях міста. Результати аналізу ДНК говорять про те, що там були присутні токсичні водорості — ціанобактерії. І тому ця вода була повністю непридатною для пиття. Але водночас поруч з містом були інші водойми, в яких вода була нормальної якості і яку, швидше за все, населення вживало в 9 столітті. Вчені вважають, що можливо вся справа в частих засухах і, відповідно, пов’язаних з цим проблем з пошуком води.

В цілому дослідники поки не можуть зі стовідсотковою часткою ймовірності відповісти на питання, чому населення залишило густонаселене місто, в якому було безліч палаців і значних архітектурних споруд. Але водночас, версія з забрудненням ртуттю води може стати прикладом того, як екологічна катастрофа, викликана самими людьми призвела до тотальної депопуляції.

В I — IX ст. н. е. Цокав був одним з найважливіших центрів цивілізації майя. За оцінками дослідників, населення міста в цей час становило від 100 до 200 тисяч людей. Зараз Цокав є об’єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і популярним туристичним місцем.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button