Земля

Самки бонобо стають свахою і охоронцями своїх синів

Самки шимпанзе бонобо настільки зацікавлені у народженні онуків, що всіляко допомагають своїм синам стати батьками. Турботливі матусі “знайомлять” спадкоємців з плідними самками, стежать за тим, щоб ніхто не завадив “молодим” під час спаровування, і навіть ліквідують суперників своїх синів.

Таку цікаву поведінку владних самок в матріархальному суспільстві бонобо описала міжнародна команда вчених під керівництвом Мартіна Сурбека (Martin Surbeck), приматолога з Інституту еволюційної антропології товариства Макса Планка.

“Це перший випадок, коли ми можемо показати вплив присутності матері на дуже важливу рису чоловічої “профпридатності”, а саме плодючість. Ми були здивовані, побачивши, що матері надають такий сильний прямий вплив на те, яка кількість онуків у них народжується”, – повідомив дослідник.

Його команда спостерігала за дикою популяцією бонобо в Демократичній Республіці Конго, а також за дикою популяцією шимпанзе на території Кот-Д’івуару, Танзанії і Уганди. Вчені з’ясували, що в обох популяціях матері відстоюють інтереси своїх синів у конфліктах з іншими самцями.

Але при цьому самки бонобо докладають значно більше зусиль, щоб забезпечити народження онуків. Вони виступають у ролі свахи і охоронця: спершу призводять синів до фертильних “невісток”, а потім стежать за тим, щоб процесу спарювання не завадили інші самці. Тим самим самки збільшують ймовірність батьківства своїх синів у три рази (у порівнянні з самцями без материнської підтримки).

Цікаво, що владні самки можуть приєднатися до сина в сутичці з його суперником. Крім того, вони перешкоджають спаровуванню інших самців: атакують пари і погрожують “женихам”. Останні при цьому просто тікають, щоб не вступати в конфлікт: агресивна поведінка загрожує нападом декількох самок-годувальниць.

При цьому деякі матері бонобо також забезпечують своїм синам більш високий соціальний статус завдяки власним впливом. По суті, кілька високопоставлених самців “монополізують злягання” у своєму товаристві, витісняючи конкурентів, що не мають материнської підтримки.

“Матері виступають в якості “соціального паспорта”, що дозволяє самцям потрапити в жіноче ядро спільноти бонобо. Але як тільки матері втрачають свої високі звання, це може вплинути і на ранг синів”, – пояснює Сурбек.

Автори роботи відзначають, що серед звичайних шимпанзе такі взаємодії рідкісні: в їх суспільствах самці займають домінантне становище, а самки менш впливові.

В цілому поведінка матерів бонобо нагадує “ефект бабусі”, який присутній у людей. Антропологічна гіпотеза бабусі свідчить, що в певний період життя для жінок стає важливіше турбота про потомство, ніж народження власних дітей. Перенаправляючи свою енергію на підтримку наступних поколінь, бабусі допомагають дочкам у вихованні дітей і тим самим підвищують ймовірність народження більшої кількості онуків і передачу генетичного матеріалу.

Матері бонобо своїми діями також сприяють народженню онуків. Але при цьому цікаво, що дочкам вони такої допомоги не надають.

Справа, мабуть, в тому, що молоді самки бонобо, як правило, залишають своє товариство, а ось юні самці залишаються при матерях. Однак, навіть у тих рідкісних випадках, коли дочка також воліє залишитися, вона не отримує допомоги від матері, зазначає Мартін Сурбек.

Надалі його команда має намір краще вивчити переваги, які описана поведінка дає матерям бонобо. Вчені вважають, що своїми діями самки побічно впливають на продовження своєї генетичної лінії, а отже, і на свій власний репродуктивний успіх, хоча кількість прямих нащадків вони вже не збільшують.

Докладніше про це цікаве дослідження розповідається в статті, представленої в журналі Current Biology.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button