Наука

Сарана виявилася здатна розрізняти ракові клітини по запаху

Вчені з’ясували, що сарана здатна не тільки розрізняти здорові і ракові клітини по запаху, але і відрізняти одні лінії ракових клітин від інших. Тепер ці дані можуть бути використані для створення діагностичних пристроїв, які зможуть забезпечити раннє виявлення пухлин у пацієнтів, аналізуючи склад повітря, що видихається їм. Дослідження опубліковано в журналі BioRxiv.

Незважаючи на скромний зовнішній вигляд, американська сарана володіє феноменальним нюхом, який може послужити на користь людині / © wikipedia.org

Зазвичай, коли мова йде про використання нюху тварин на користь людині, ми в першу чергу згадуємо собак, наших вірних чотириногих супутників, які допомагають виявляти наркотики, вибухівку і навіть ознаки захворювання COVID-19.

Однак існують ще більш талановиті “нюхачі” в світі тварин, і це — комахи. Їх здібності особливо актуальні при діагностуванні ракових пухлин, адже чим раніше буде виявлений рак, тим вище шанси пацієнта на виживання.

Ракові клітини працюють інакше, ніж здорові, і в процесі росту виробляють безліч унікальних хімічних сполук. Якщо ці сполуки потраплять в легені або дихальні шляхи пацієнта, вони виявляться в повітрі, що видихається і зможуть бути виявлені газоаналізатором.

Тепер, схоже, вчені з Мічиганського університету (США) знайшли спосіб створення такого аналізатора на основі вже існуючої моделі, «розробленої» еволюцією за мільйони років. По суті, їх завдання – “зламати” мозок комахи, щоб зрозуміти, як він аналізує і розрізняє найтонші нюанси запахів, після чого створити прилад, спираючись на отримані дані.

Для цього дослідження вчені вибрали американську сарану (Schistocerca americana), комаха з тонким нюхом, але при цьому досить велика і міцно складена, щоб можна було безпечно прикріплювати електроди до її мозку. Після цього дослідники зафіксували реакцію комах на зразки газу, що виробляється здоровими і раковими клітинами ротової порожнини, а потім використовували ці сигнали для створення хімічних профілів різних клітин.

Прикріпити електроди до голови комахи, навіть такої великої — завдання аж ніяк не тривіальна / © publicnewstime.com

Виявилося, що в залежності від стадії розвитку раку і походження пухлинних клітин їх запахи різні, і сарана змогла відрізнити три їх види один від одного. Хоча результати отримані тільки для раку ротової порожнини, дослідники вважають, що їх система буде працювати з будь-яким раком, який призводить до появи у видихуваному повітрі унікальних хімічних сполук, а це відноситься до більшості видів раку. Якщо дослідники досягнуть успіху в своєму проекті і широкого поширення подібних аналізаторів, рак цілком може стати виліковною хворобою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments