Наука

Вчені пов’язали усвідомленість і егоїзм

Усвідомленість – або уважне ставлення до свого внутрішнього стану, – як з’ясували вчені, призводить одних людей до більш егоїстичної поведінки, а інших, навпаки, до альтруїстичних.

Image by Robin Higgins from Pixabay

Робота опублікована в журналі Psychological Science. Практика усвідомленого й уважного ставлення до своїх внутрішніх відчуттів зараз в моді. Їй присвячені безліч тренінгів та медитативних технік. Мета їх – зняти стрес і тривогу, підвищивши емоційне благополуччя людини. Однак, як з’ясували вчені з Університету Буффало (США), ці практики можуть завдати шкоди соціальному аспекту, роблячи поведінку людей більш егоїстичною. Правда, такий ефект характерний не для всіх.

Усвідомленість підвищує соціальні навички у тих людей, які схильні вважати себе більш взаємозалежними, і знижує у тих, хто бачить себе як більш незалежною людиною. Тут важливий і культурний аспект, оскільки люди в країнах Заходу вважають себе великими індивідуалістами, ніж населення країн Східної Азії. Тому практики усвідомленого ставлення до своїх тілесних відчуттів можуть по-різному впливати на різних людей.

Щоб прийти до подібних висновків, дослідники провели два експерименти: за участю 366 осіб – в першому, 325 – у другому. Спочатку було виміряно рівень їх суб’єктивної оцінки взаємозалежності і незалежності. Потім учасники практикували різні методи занурення в себе. Після цього їм пропонували попрацювати волонтерами для благодійних організацій.

У другому експерименті учасників заохочували схилятися в бік того, щоб вони думали про себе як про індивідуаліста або як про взаємозалежних, виконуючи спеціальні вправи. Потім їх знову просили про допомогу для благодійних організацій (на цей раз – матеріальної).

Експерименти показали, що практики усвідомленості зробили тих, хто прагне до незалежності, на 33 відсотки більше егоїстичними стосовно оточуючих, а тих, хто вважає себе взаємозалежним, навпаки: такі люди стали на 40 відсотків більше проявляти альтруїстичні риси. На підставі цього вчені вважають, що їхні висновки необхідно враховувати для тих, хто займається розробкою медитативних практик з урахуванням особливостей особистості конкретного індивіда.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button