Наука

Середня Азія виявилася одним з найбільш ранніх регіонів одомашнення тварин

Міжнародна група вчених показала, що одомашнені вівці і кози з’явилися в Центральній Азії набагато раніше, ніж вважалося. Це може змінити бачення історії регіону в давнину.

Художньою реконструкцією скотаря епохи неоліту в скельному притулку Обішир / © www.eurekalert.org

Робота опублікована в журналі Nature: Human Behavior. Розвиток і поширення агротехнічного тваринництва змінили культурний і екологічний ландшафт Європи, а ось коли цей процес був запущений в Центральній Азії, відомо мало. Вважається, що овець і кіз одомашнили в Месопотамії і в прилеглих гірських зонах Західної Азії близько 10 тисяч років тому.

І лише потім одомашнені тварини (велика і дрібна рогата худоба) поширилися в Європу, Африку та Індію, не досягнувши в ті часи Центрально-Азіатського регіону. Проте саме в Середній Азії, в районі сучасних Казахстану, Киргизстану та Узбекистану, домашня худоба завжди відігравала ключову роль для місцевого населення. При цьому існує думка, що такі тварини прийшли туди відносно пізно.

Нове дослідження вчених з Інституту історії людства Макса Планка (Німеччина), Університету Бордо і Поля Сабот (Франція), Польської академії наук і Гданського університету (Варшава), Американського університету в Центральній Азії (Киргизстан), Університету Арізони (США), Сеульського національного університету (Корея), Інституту археології та етнографії СО РАН і НГУ (Росія) показало, що це не так. Згідно з їхнім аналізу, одомашнення овець і кіз в цьому регіоні почалося принаймні вісім тисяч років тому.

Дослідження проводили на основі знахідок у містечку Обішир в горах на кордоні Киргизії і Узбекистану. На цій неолітичній стоянці ще радянські археологи виявили кам’яні знаряддя праці, а також кістки і зуби якихось дрібних рогатих тварин. Дослідити їх за допомогою радіовуглецевого аналізу зважилися тільки зараз. І не дарма, адже він показав, що найдавніший культурний шар стоянки датується як мінімум більш ніж вісьмома тисячами років тому. Це на три тисячі років раніше в порівнянні з тим періодом, в який, як вважалося, в Середню Азію проникли домашні тварини.

Вчені точно визначили, кому належали кістки. Виявилося, це кози і вівці, причому зовсім не дикі, а одомашнені. Дослідникам належить подальша робота: тепер необхідно зрозуміти, як вплинуло таке раннє одомашнення дрібної рогатої худоби на історію стародавньої Євразії.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button