Земля

Шельф Бранта в Антарктиді руйнується зі швидкістю 5 метрів на добу (фото)

На початку 2019 року всі погляди були прикуті до шельфу Бранта в Антарктиді, де масивний айсберг розміром з Лондон, здавалося, ось-ось відірветься. Майже два роки по тому айсберг все ще тримається за шельф, хоча поточні дані вказують на неминучість відділення. Нова тріщина, виявлена на зображеннях, зроблених місією Copernicus Sentinel, тепер передбачає можливість відділення декількох айсбергів.

Протягом багатьох років гляціологи відстежували ряд тріщин на шельфовому льодовику Бранта, який межує з узбережжям Землі Коутса в секторі моря Уедделла в Антарктиді. За подовженням двох основних тріщин на шельфовому льодовику, розділених лише на кількома кілометрами, уважно спостерігали за допомогою супутникових знімків. Перша прірва – велика тріщина, що йде на північ від найпівденнішої частини Бранта, існувала понад 25 років, вперше виявлена 31 жовтня 2016 року.

Пізніша безіменна тріщина була помічена в ході спостережень місії Copernicus Sentinel-1 в кінці 2019 року, недавно вона збільшилася більш ніж на 20 км в довжину. Супутникові дані також використовувалися для відстеження руху і вимірювання результуючої деформації шельфового льодовика.

Дані показують, що район плавучого шельфового льодовика на північ від нової тріщини є найбільш нестабільним, з приблизним рухом майже 5 м на добу. Центральна частина має середню швидкість від 2 до 2,5 м на добу, а нижня частина вказує на більш стабільну зону шельфового льодовика.

Шельф Бранта в Антарктиді руйнується зі швидкістю 5 метрів на добу

Шельф Бранта в Антарктиді руйнується зі швидкістю 5 метрів на добу

Шельф Бранта в Антарктиді руйнується зі швидкістю 5 метрів на добу

Сильний градієнт швидкості льоду в напрямку крижаного потоку Стенкомб-Уїллс і шельфового льодовика на півночі активував нову тріщину, яка тепер загрожує вивільненням другого великого айсберга.

Регулярний моніторинг зі супутників показує, як шельфові льодовики реагують на зміни в динаміці льоду, температурі повітря і океану. Оскільки Антарктида знаходиться в темряві в зимові місяці, радарні зображення необхідні, тому що крім віддаленості регіону радар продовжує передавати зображення незалежно від наявності світла.

Історія показує, що остання велика подія, що відбулася на шельфовому льодовику Бранта, була в 1971 році, коли частина льоду відкололася на північ від області, відомої як крижані пагорби Макдональда.

Оскільки в 2017 році шельфовий льодовик був визнаний небезпечним через тріщини, Британська антарктична служба закрила свою дослідницьку станцію Halley VI і перемістила на південь від Halloween Crack в більш безпечне місце. Працюючий з 2012 року, Halley VI складається з восьми з’єднаних між собою контейнерів. Це дозволяє легко переміщати капсули в разі нестабільного льоду і тріщин на шельфі.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button