Земля

Шерстисті носороги вимерли через зміни клімату, а не полювання на них

Звинувачення в тому, що наші предки стали головною причиною вимирання шерстистих носорогів, знято. Принаймні, так вважають шведські вчені, які з’ясували, що цих тварин погубили зміни клімату.

Реконструкція шерстистого носорога / © svopi

Робота дослідників з Центру палеогенетики (спільної установи Стокгольмського університету і Шведського музею природної історії) опублікована в журналі Current Biology. Вимирання доісторичної мегафауни — мамонтів, печерних левів і шерстистих носорогів — нерідко пов’язували з діяльністю наших предків, які винищили ці види в результаті надмірного полювання. Вчені показали, що вимирання шерстистих носорогів могло мати іншу причину — зміна клімату.

«Спочатку вважалося, що люди з’явилися на північному сході Сибіру 14-15 тисяч років тому, тобто приблизно тоді, коли зникли шерстисті носороги. Але недавно було зроблено кілька відкриттів давніших місць проживання людини, найвідоміші з яких мають датування близько 30 тисяч років тому. Так що скорочення чисельності носорогів не так вже збігається з появою в цьому регіоні наших предків », — говорить провідний автор роботи, професор еволюційної генетики Центру палеогенетики Лав Дален.

Вчені секвенували давню ДНК (ядерний геном віком приблизно 18,5 тисячі років і 14 мітохондріальних геномів віком більш ніж від 50 і до 14,1 тисячі років) особин цих тварин і з’ясували, що їх популяція залишалася стабільною до тих пір, поки досить стрімко НЕ зникла. Це сталося всього за кілька тисяч років.

«Ми виявили, що після збільшення чисельності популяція носорогів на початку холодного періоду, близько 29 тисяч років тому, лишалася незмінною, низький був і інбридинг», — повідомляє співавтор дослідження Ніколас Дуссекс.
Тимчасові зміни чисельності популяцій шерстистих носорогів / © www.cell.com

Але і після цього, як кажуть вчені, зменшення чисельності тварин не спостерігалося. Скорочення популяції почало відбуватися лише з 18,5 тисячі років тому і тривало аж до цифри в 14 тисяч років тому, тобто через більш ніж 10 тисяч років з моменту появи в цих краях людей. Цей вирішальний для шерстистих носорогів проміжок в 4,5 тисячі років вчені мають намір вивчати надалі.

Саме в цей період почала підвищуватися температура на планеті, що сталося в два етапи: бьолінг і алерьоді. Вивчивши зразки ДНК шерстистих носорогів, що жили в той час, генетики побачили в їх геномі мутації, які стали результатом мутацій до теплішого клімату. Ймовірно, стародавні істоти просто не встигли пристосуватися до нього — клімат змінився занадто різко.

Проте повної відповідальності за винищення шерстистих носорогів з наших предків вчені не знімають: їх висновки поки попередні. Генетики не виключають, що люди все-таки могли сприяти зникненню цих тварин, але навряд чи стали головною причиною їх загибелі.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»