Земля

Біологи дослідили, яким комахам та павукам комфортніше жити в міських умовах.

Вчені зіставили рівень урбанізації з числом і різноманітністю павуків і комах, які живуть на кущах і деревах. Виявилося, в містах їх мешкає не менше, ніж в природі, але ось видовий склад помітно змінюється. Рідше зустрічається багато павуків, що плетуть павутину, зате деякі крилаті комахи — частіше.

©University of Sheffield

Міський ландшафт населяють не тільки люди, а й численні тварини. Однак чим сильніше розвивається урбанізація, тим помітніше вона позначається на мешканцях такого середовища. Наприклад, багато тварин збільшуються в розмірах. А членистоногі змінюють видовий склад: павуки, що плетуть павутину зустрічаються все рідше, зате інші — наприклад, попелиці — процвітають. До таких висновків прийшли автори нової статті, опублікованої в журналі Frontiers in Ecology and Evolution.

Марьон Шатлен (Marion Chatelain) і її колеги з австрійського Інсбрукського університету зіставили видовий склад павуків і комах з індексом урбанізації місцевості, в якій ті мешкають. Для цього вчені відібрали тварин в 180 точках в межах самого Інсбрука і його околиць, з трьох різних екологічних ніш: крони дерев, кори і з листя чагарників.

Крім того, для кожної ділянки дослідники отримали дані про частку площі з дорожнім покриттям або будівлями щодо площі з рослинністю. Це дозволило розрахувати індекс урбанізації місцевості на дистанції від ста до тисячі метрів. Потім вчені зіставили отриманий Індекс з інформацією про кількість членистоногих і їх біорізноманіття (числі видів) для кожної ділянки і різних екологічних ніш.

Робота показала, що чисельність цих тварин в міських острівцях рослинності не дуже відрізняється від природного ландшафту, проте їх видовий склад і розподіл по нішах змінюються. Наприклад, урбанізація збільшує кількість павукоподібних та комах, що мешкають у чагарниках, таких як сіноїди або павуки-бокоходи. Їх, як з’ясувалося, навіть більше, ніж у звичайній природі. Можливо, цьому допомагає зниження тиску на них з боку птахів, що полюють.

А ось для жителів деревних крон кореляція виявилася не настільки однозначною. Деякі види стають більш численними з підвищенням рівня урбанізації, число інших, навпаки, падає. Зокрема, павуки, що плетуть павутину зустрічаються рідше, але крилаті комахи — частіше. Мабуть, це пов’язано з прихильністю перших до рідкісних острівців рослинності — так само як і зі здатністю других перелітати від одного такого острівця до іншого.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button