Наука

Швидкісні відеокамери розкрили новий секрет польоту змій

Невелика група тропічних деревних змій адаптувалася до польоту, навчившись сплющувати тіло на кшталт крила і швидко хитати ним, щоб стабілізувати тіло в повітрі.

Змії народжені повзати літати не можуть — якщо не рахувати невеликої групи деревоповзаючих вужів, поширених у Південно-Східній Азії. Різко відштовхуючись від гілки, вони здатні не просто стрибати з крони на крону, але і парити, розплющуючи власне тіло для створення підйомної сили і долаючи відстань до 10 і більше метрів.

Щоб краще розібратися в механізмах їх польоту, Ісаак Іетон (Isaac Yeaton) і його колеги з Університету Джонса Хопкінса провели експерименти з літаючими Chrysopelea paradisi, райськими прикрашеними зміями. Для фіксації їх польоту дослідний майданчик було влаштовано в порожньому концертному залі виставкового центру, де на висоті близько восьми метрів встановили товсту гілку, а навколо змонтували 23 високошвидкісних відеокамери. Про цих роботах розповідається в статті, опублікованій в журналі Nature Physics.

До спин змій прикріпили невеликі смужки блискучого скотчу, щоб камери могли краще фіксувати їх рухи в польоті. Зробивши більш 130 записів, вчені зацікавилися тим, що тварини при цьому обов’язково швидко згинаються всім тілом, здійснюючи коливання і в сторони і вгору-вниз, причому настільки активно, що іноді хвіст виявляється вище голови, а іноді опускається нижче неї.

Ці досліди дозволили реконструювати рухи літаючої змії у вигляді комп’ютерної моделі, яка демонструвала подібні здібності до польоту. А з допомогою моделі вчені показали важливість швидких хвилеподібних коливань для надання йому обертальної стійкості. Без них віртуальна змія швидко перекидалася в повітрі і падала, однак рухи тіла в горизонтальній і вертикальній площинах стабілізували становище, дозволяючи парити.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button