Земля

Чому еволюція на островах йде швидше?

Чому еволюція на островах йде швидше?

Всім відомо, що флора і фауна островів часто вельми і вельми відрізняється від подібної на континенті. А приклад хоббітів, деградованих на чудовому острові Флорес до практично звіроподібного стану, зовсім показовий. (Нагадаємо, що флореська людина, так званий хоббіт, потрапив на індонезійський острів Флорес приблизно 95 тис. років тому і жив там аж до 12 тис. років тому, деградувавши в умовах теплого і родючого острова до рівня австралопітеків з об’ємом мозку всього 400 кв. см).

«Ще з часів Дарвіна, який досліджував галапагоських в’юрків, віддалені острови вважаються своєрідними «еволюційними лабораторіями», в яких види зазнають швидкі і часом досить витончені еволюційні зміни», – пише Олександр Марков у своїй книзі «Народження складності. Еволюційна біологія сьогодні: несподівані відкриття і нові питання».

Какапо — гігантський острівної папуга, що втратив здатність до польоту 

Так, великі тварини, потрапивши на такий ізольований, зі збідненою рослинністю острів, часто дрібнішають, дрібні ж, навпаки, стають гігантами. Причому за досить короткий термін. Принаймні, з багатьма видами справи йдуть саме так.

У 2006 році Вірджинія Міллієн з Університету Макгілла (Канада) провела дослідження, порівнявши дані по 86 острівним і 84 материковим популяціям ссавців. Для кожної з них була підрахована швидкість еволюційних змін одного чи кількох розмірних ознак протягом певного тимчасового періоду.

Міллієн прийшла до висновку, що морфологічна еволюція на островах і справді йде швидше. Втім, це помітно лише на інтервалах, що становлять менше 45 тис. років. При збільшенні тимчасового періоду відмінності між популяціями на материку і островах стають статистично незначними.

Homo sapiens і гобіт з острова Флорес 

Такі відмінності можна пояснити тим, що на островах деякі тварини зустрічаються частіше, ніж на материку, і навпаки.

«Виявилося, що темпи еволюції не є «філогенетично консервативними», – пише Марков. – Наприклад, види, що еволюціонували на континенті повільніше за інших, зовсім не обов’язково будуть продовжувати поводитися подібним чином і на ізольованому острові».

На думку автора, ссавці, які потрапили в умови ізольованого острова, дуже швидко пристосовуються до них, а це часом призводить до серйозних змін розмірів і пропорцій тіла тварин. З-за високої швидкості цих трансформацій вченим не вдається виявити перехідні форми між острівними ендеміками і їх материковими предками. Однак після того, як зміни відбудуться, темп еволюції острівних тварин зазвичай сповільнюється у зв’язку з цим і не вдалося виявити відмінності між темпами еволюції на інтервалі понад 45 тис. років.

Так звана фрагментація природних місцезростань (з вини людини в тому числі) може призводити до того, що тварини потрапляють в умови, подібні до умов ізольованого острова. У цьому випадку також варто очікувати швидких змін «острівним» сценарієм. Така ситуація сталася, наприклад, з 25 видами ссавців в Данії, тіла яких різко еволюціонували за останні 200 років.

«Темп еволюції може зрости у три і більше рази всього за пару десятиліть. Виходить, що в умовах зростаючого антропогенного навантаження на природні екосистеми багато звичних нам тварин можуть почати змінюватися найбільш несподіваним і швидким чином», – резюмує Марков.  

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button