Наука

Схильність до канабісу пов’язали з психічними захворюваннями

У новому дослідженні вчені показали, що існують загальні генетичні фактори, які лежать в основі сприйнятливості як до канабісу, так і до деяких психічних розладів.

Image by Julia Teichmann from Pixabay

Люди відрізняються один від одного варіаціями в складі ДНК — наявністю або відсутністю якихось нетипових генів, а також різною кількістю їх копій. Це може впливати на важливі ознаки людини, включаючи поведінкові. Наприклад, наявність одних генів підвищує ризики шизофренії або біполярного розладу; інших — ймовірність того, що людина буде часто і багато вживати марихуану.

Останнім часом вчені активно обговорюють зв’язок між вживанням канабісу (психотропної марихуани, використовуваної в медицині) і психічними розладами. Щоб встановити, чи існує генетичний фактор, який їх об’єднує, і чи може один впливати на інший, міжнародна команда вчених з Норвегії, Франції та США проаналізувала генетичні дані понад мільйона людей. Метою було оцінити, наскільки наявність тих чи генів пов’язана з вживанням канабісу, шизофренією та біполярним розладом.

Аналіз ґрунтувався на результатах раніше проведених загальногеномних досліджень, що досліджують зв’язок між генами і шизофренією, біполярним розладом і розладом, пов’язаним з вживанням канабісу. Згідно з результатами роботи, опублікованої в журналі The Lancet Psychiatry, у людей, що вживають канабіс, втричі підвищується ризик розвитку психозів, а довічне вживання може призвести до розвитку біполярного розладу.

Як відзначили автори роботи, у багатьох випадках одні й ті ж гени асоціюються і з вживанням канабісу, і з підвищеним ризиком психічного розладу. Оскільки в деяких країнах канабіс використовують як раз в якості антидепресанту і засіб від психозу, перед його призначенням краще провести додаткові тести на виявлення схильності людини до розвитку психічних розладів, щоб ліки не завдало ментальному здоров’ю пацієнта ще більшої шкоди. Якщо у людини є гени, пов’язані з підвищеною ймовірністю шизофренії і біполярного розладу, їй варто обмежити використання марихуани, попередили вчені.

Результати дослідження ще раз підкреслюють небезпеку застосування канабісу в медичних цілях і важливість розробки альтернативних способів лікування психозу без наркотичних засобів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button