Головна / Екологія / Сліди ядерних вибухів на Новій Землі продовжують отруювати Арктику

Сліди ядерних вибухів на Новій Землі продовжують отруювати Арктику

Російські океанологи виявили біля західних берегів Нової Землі сліди того, що радіонукліди, які потрапили в ґрунт острова після серії ядерних випробувань в 1960 роках, поступово потрапляють у води Північного льодовитого океану.

16dc32b7dfbd83acf831dffe546f90ea

«Вивчення зразків льоду з північного льодового купола Нової Землі поки не розкрило ділянок з високою радіоактивністю. Однак проведені дослідження дозволили вперше отримати дані про раніше вивчений льодовик і з’ясувати, де знаходиться забруднений радіацією шар», — пояснив Олексій Мірошников з Інституту геології рудних родовищ, петрографії, мінералогії і геохімії РАН в Москві, чиї слова передає Російський науковий фонд.

Починаючи з середини 1950 років, Нова Земля була своєрідним «епіцентром» ядерних випробувань в Радянському Союзі. Всього на території Північного і Південного островів архіпелагу було підірвано 224 ядерних пристрої, в тому числі і знаменита термоядерна «Цар-бомба», чия сукупна потужність перевищила 265 мегатонн тротилового еквівалента. Після підписання договору про три середовища в 1963 році наземні і підводні ядерні випробування припинилися, проте неядерні випробування та експерименти, пов’язані з роботою ядерної зброї, тривають на місцевих полігонах і досі.

У минулому році Мірошников і його колеги по ІГЕМ РАН здійснили експедицію на Нову Землю на борту науково-дослідного судна «Академік Мстислав Келдиш», керівником якої виступав член-кореспондент РАН Михайло Флінт. Крім океанографічних завдань, в рамках цієї експедиції російські вчені так само вивчили те, як ці ядерні випробування позначилися на стані льодовиків острова, ґрунтів і донних відкладень.

Ці виміри розкрили несподівану річ – виявилося, що так званий Північний льодовиковий купол, льодовик, що покриває північно-західну частина Нової Землі, містить у собі сліди радіоактивного забруднення, що залишилися з часів 50 і 60 років минулого століття.

Зібравши зразки ґрунту біля самого краю цього льодового масиву, вчені зафіксували в них вкрай високі рівні цезію-137, що досягають 420-650 бекерель на кілограм (розпадів нестабільних ядер в секунду), що стало безсумнівним доказом того, що льоди Нової Землі в даний час почали звільнятися від радіоактивного забруднення минулого століття. Для порівняння, максимально допустимий рівень радіоактивності для зразків води за нормами ЄС становить 370 бекерелів на кілограм, а за нормами Японії – 10 бекерелів на кілограм.

Ще більше радіонуклідів вчені виявили в пилюці на поверхні льодовика Блакитний, розташованого в 300 кілометрах на південь від Північного льодового купола – рівень радіоактивності в кожному кілограмі льоду або ґрунту перевищує 1230 бекерелів на кілограм. Джерелом цього забруднення, судячи з наявності слідів америцію в даних льодах і ґрунтах, могли бути тільки атмосферні ядерні випробування, підсумовують вчені.


Карта поширення радіоактивного забруднення після ядерних випробувань на Новій Землі