Інтернет

SpaceX втрачає сотні доларів на кожному терміналі Starlink, попри заяви Маска

Джерела Bloomberg стверджують, що SpaxeX втрачає сотні доларів на кожному з мільйонів реалізованих терміналів Starlink. Це суперечить словам Ілона Маска про прибутковість підрозділу.

Бухгалтерський облік Starlink інсайдери називають «мистецтвом, а не наукою», ставлячи під сумнів заяви про рентабельність. Джерела стверджують, що Starlink насправді зазнає збитків з погляду операційної та поточної діяльності. Тим часом у компанії прогнозують зростання продажів послуг зв’язку до $15 млрд цього року, порівняно з $4,7 млрд минулого.

Як та інші приватні компанії, Starlink має публікувати свої фінансові показники. Джерела, які мають доступ до балансу компанії, стверджують, що «прибуткові» квартали були не такими стабільними, як заявляв Маск інвесторам, відзначаючи досягнення «беззбиткового грошового потоку». Інсайдери вважають, що Starlink з 2,6 млн. клієнтів занижує витрати, пов’язані із запуском супутників на орбіту, щоб покращити свою фінансову привабливість для інвесторів.

SpaceX, як і Tesla в автомобільній індустрії, здійснює переворот у космічній сфері. Багаторазові ракети компанії значно скоротили витрати на космічні запуски, роблячи їх доступнішими. Starlink має переважну більшість активних супутників на орбіті Землі, надаючи доступ до інтернету у віддалених регіонах. У грудні 2023 року SpaceX була оцінена в $180 млрд, зрівнявшись із такими гігантами, як Verizon Communications та General Electric. Компанія Маска також стала невід’ємною частиною космічної програми США та відіграє ключову роль у сфері національної безпеки.

Проте SpaceX усвідомлює обмеженість прибутку від запусків ракет. Для реалізації амбітної мети — колонізації Марса — потрібні інші джерела фінансування. Маск бачить у Starlink ключ до досягнення своєї мрії. Деякі інвестори поділяють його думку, прогнозуючи Starlink більше половини виторгу SpaceX у 2024 році. Гвінн Шотвелл, президент SpaceX, підкреслює величезний потенціал супутникової мережі: «На цій планеті, ймовірно, всього 150 клієнтів для запусків ракет, але Starlink має — 8 млрд потенційних клієнтів».

Starlink вже налічує 5600 активних супутників, і їхня кількість найближчим часом зросте на десятки тисяч. Запуск нових супутників прискориться із початком комерційної експлуатації ракети Starship. Після повного розгортання Starlink з її низькою затримкою та широким охопленням може стати серйозним конкурентом для традиційних телекомунікаційних компаній, які використовують геостаціонарні супутники. Але є проблема: зростання кількості користувачів може призвести до перевантаження системи та зниження швидкості.

У 2022 році, за даними Ookla, швидкість Starlink почала знижуватися, що збіглося зі збільшенням числа передплатників. Тоді компанія почала запускати модернізовані супутники із підвищеною пропускною спроможністю. Внаслідок швидкості Starlink, особливо у менш населених регіонах, знову почали зростати.

Проблеми з пропускною спроможністю можуть бути однією з причин, чому Starlink намагається досягти вигідних корпоративних контрактів. Але великі авіакомпанії Delta, Southwest Airlines, American і United відкинули Starlink, віддаючи перевагу послугам Viasat. Аналітики вважають, що SpaceX не пропонує довгострокових контрактів та ексклюзивності, які потребують корпоративні клієнти. Viasat має сотні співробітників у відділі продажів, а у Starlink їх кількість обчислюється десятками.

Натомість SpaceX досягла успіхів у підключенні корпоративних клієнтів у сільських та морських районах, де проблеми з пропускною спроможністю не стоять так гостро. Серед клієнтів Starlink — Carnival Cruise Lines, Deere & Co та Anglo-Eastern Ship Management. Доступ до супутникової мережі допоміг їм скоротити витрати. Так, Anglo-Eastern використовує Starlink на 300 із 650 своїх суден. Обладнання Starlink на одне судно коштує $2700, тоді як обладнання традиційних супутникових провайдерів (наприклад, Eutelsat та Inmarsat Global) коштує $20 000. Абонентська плата для Starlink складає $1000 на місяць, тоді як у традиційних провайдерів вона досягає $2000 за меншої швидкості.

Starlink демонструє стійке зростання рентабельності, оскільки компанія скорочує витрати на виробництво супутників та наземних терміналів. У компанії прогнозують зростання продажів послуг зв’язку до $15 млрд цього року порівняно з $4,7 млрд минулого року. Однак, щоб забезпечити необхідну кількість запусків для поповнення супутникового угруповання, SpaceX доведеться залучати додаткові інвестиції. SpaceX розглядала можливість виділення Starlink до окремої компанії з потенційним виходом на IPO, але зараз цей крок визнаний недоцільним.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button