Земля

Спалювання лісів і велика рогата худоба стали причинами вимирання мегафауни Мадагаскару

Вчені прийшли до висновку, що основною причиною зникнення ендемічної фауни Мадагаскару, що сталося близько тисячу років тому, стало не полювання, як вважалося раніше, а зміна навколишнього середовища, викликане людиною. Час вимирання видів на острові корелює з появою в літописі викопних останків великої рогатої худоби і деревного вугілля.

© Wikimedia Commons

Мадагаскар довго час був ізольований від решти суші, що сприяло появі в його лісах унікальної ендемічної фауни. Там мешкали лемури розміром з горил, триметрові птахи, карликові бегемоти і багато інших незвичайних істот, які вимерли незабаром після прибуття людини на острів.

Вважалося, що основною причиною зникнення видів стало полювання. Однак нове дослідження вчених з Інституту геоантропології Товариства Макса Планка (Німеччина) показало, що хоча люди доклали руку до вимирання тварин, головною причиною було не полювання. Дослідження, опубліковане в журналі Scientific Reports, пов’язує зникнення ендемічної мегафауни приблизно 1000 років тому з різким збільшенням кількості домашніх тварин та зміною ландшафту.

Вчені провели розкопки на березі трьох ставків і в печері на південному заході Мадагаскару і датували за допомогою радіовуглецевого аналізу останки вимерлих представників мегафауни, домашніх тварин і свідоцтва іншої діяльності людини.

Результати дослідження показали, що мегафауна Мадагаскару пережила кілька посушливих періодів за останні 6000 років. Тварини переміщалися по острову, коли водні ресурси виснажувалися. Перші ознаки присутності на острові людини з’явилися близько 2000 років тому. Дослідники виявили різке збільшення кількості деревного вугілля та кісток домашніх тварин, таких як зебу та собаки, близько 1000 років тому. Час цих антропогенних змін відповідає вимиранню мегафауни.

В останні роки суперечки про причини вимирання мегафауни у світі в основному зосереджувалися на змінах клімату і полюванні. Автори статті вважають, що хоча обидва ці фактори могли бути важливі для фауни Мадагаскару, вони не стали підсумковою причиною вимирання. Основний внесок у цей процес внесли зміни ландшафту шляхом спалювання лісів для створення на їх місці пасовищ для худоби, що призвело до зникнення великих тварин на острові.

Дослідники підкреслюють, що полювання — не основний спосіб впливу людини на інші види, для захисту біорізноманіття не менш важливо враховувати те, як діяльність людини впливає на середовище проживання і мобільність тварин. Тепер автори статті планують вивчити палеонтологічні та археологічні відкладення в інших районах острова, щоб точно зрозуміти, коли саме люди вперше прибули на Мадагаскар і як вони взаємодіяли з навколишнім середовищем.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments