Земля

Реконструйовано найдавніший геном європейця

Міжнародній групі вчених вдалося відтворити найдавніший геном Homo sapiens за межами Африки.

Image by David Mark from Pixabay

Робота опублікована в журналі Nature Ecology & Evolution. Людина сучасного виду заселила Євразію більше 40 тисяч років тому, після виходу з Африки. Ці люди несли в собі близько двох-трьох відсотків неандертальських генів, з якими змішувалися між 50 і 60 тисячами років тому, що, ймовірно, відбувалося на Близькому Сході. В результаті все неафриканське людство несе в собі два-три відсотки генів неандертальців. Але з часом сегменти цієї древньої ДНК стають коротшими, що, до речі, дозволяє вченим визначати вік антропологічних знахідок.

Череп з Злати Кун / © www.nature.com

Генетичний склад перших сапієнсів, які заселили Європу понад 40 тисяч років тому, при цьому залишається маловивченим через брак зразків. Вчені з Інституту історії людини Макса Планка (Німеччина), Пізанського (Італія) і Оксфордського університетів (Великобританія), а також Карлова університету (Чехія) проаналізували геном черепа жінки, знайденої в містечку Злата Кун в Чехії.

В результаті їм вдалося отримати, ймовірно, найстаріший реконструйований геном сучасної людини. Ця жінка – представник тієї популяції сапієнсів, які існували до поділу предків європейців і азіатів. Про цих людей відомо дуже мало. Вік черепа – близько 45 тисячі років, і він був виявлений ще в 1950-х, після чого зберігався в Національному музеї в Празі.

Як показав аналіз, сегменти неандертальської ДНК у жінки зі Злати Кун набагато довші. Причому не тільки в порівнянні з сучасними людьми, але і з усть-ішимською людиною, що жила близько 45 тисяч років тому в Сибіру. Він вважається найдавнішим представником сапієнсів за межами Африканського континенту, хоча, можливо, жінка зі Злати Кун на кілька сотень років старша за нього.

В результаті секвенування геному з’ясувалося, що вона жила приблизно на дві тисячі років пізніше змішання людей сучасного виду з неандертальцями. І її реконструйований геном на сьогодні, схоже, найдавніший відтворений геном Homo sapiens з Європи.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments