Земля

Спів птахів вранці порівняли з зарядкою у людей

Є кілька припущень, чому птахи співають вранці. Американські дослідники отримали підтвердження на користь гіпотези про те, що світанковий спів пернатих — це своєрідна зарядка, що дозволяє відчувати себе краще протягом дня.

Image by Manfred Richter from Pixabay

Дослідження опубліковане в журналі Animal Behavior. Існує кілька гіпотез, чому спів птахів так часто можна почути саме на світанку. Одна з них полягає в тому, що вранці температура повітря, як правило, досить низька, а спів допомагає птахам зігрітися і привести голосовий апарат (а також інші м’язи тіла) в порядок після сну.

Ще одне припущення говорить: в цей час доби важче полювати на комах, і птахи просто співають для задоволення, а ще щоб позначити межі своєї ділянки. За допомогою співу пернаті також залучають самок (адже ранкові трелі влаштовують в основному самці) і «налагоджують звукове середовище», тобто сповіщають інших птахів про те, що вони знаходяться в конкретному місці, їх не з’їли і відлітати вони не збираються.

Про те, що вранішній спів птахів грає роль «зарядки», орнітологи здогадувалися давно, а ось експериментальних даних з цього приводу було небагато. Біологи з Університету Дюка (США) провели такий експеримент. Вони записали трелі 11 самців болотних горобців (Melospiza georgiana), що містяться в неволі, в період між двома годинами ночі і до полудня. Всього було записано 1527 трелей. Потім вчені вимірювали частоту пісень і вокальний діапазон кожного птаха протягом ранку.

Трелі болотних горобців складаються з п’яти нот, які лунають від п’яти до 10 разів на секунду. Один з авторів дослідження, біолог Стефен Новіцкі, порівнює ці пісні з мелодійним поліцейським свистком. Перемикатися з однієї ноти на іншу птахам допомагає дзьоб, який вони послідовно то розкривають, то закривають, точно координуючи рухи дзьоба і голосового апарату з кожним вдихом.

Вимірювання частоти і діапазону ранкового співу і статистичний аналіз показали, що птахи починають з більш «легких» трелей — повільних і з більш обмеженим діапазоном. І вже після, набираючи темп, відточують свою майстерність, досягаючи все нижчих тональностей.

Хоча проводити прямі аналогії складно, вчені вважають, що подібна «розминка» почасти схожа на фізіологічні ефекти ранкової зарядки у людей: вона допомагає поліпшити кровообіг і підвищити температуру тіла, а також, звичайно, удосконалити якість самого співу. А гарний спів, в свою чергу, привертає самок.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»