Земля

Земля «роздулася» 3 млрд років тому: так з’явилися перші континенти

Близько 3 млрд років тому земна кора роздулася під час бурхливого зростання. Про нове відкриття геологи повідомляють в журналі Nature Communications.

земля
Image by PIRO4D from Pixabay

Всього через 1,5 мільярда років після утворення Землі мантія – шар силікатної породи між корою і зовнішнім ядром, який був більш активним в минулому, – нагрівся. В результаті магма з цього шару просочилася у фрагменти старішої кори над нею. Вони й послужили основою для зростання сучасних континентів.

Дослідники знайшли докази цього сплеску зростання, який переховується в древніх кристалах циркону у відкладеннях струмків в Гренландії. Ці надзвичайно міцні кристали утворилися під час цього сплеску зростання близько 3 млрд років тому.

До цього періоду масового зростання древня кора Землі була набагато тоншою і слабкішою, ніж сьогодні. Пізніше температура мантії досягла піку через радіоактивний розпад таких елементів, як уран і калій в ядрі Землі, а також з-за залишкового тепла, який брав участь у формуванні планети. Глобальний пік привів до того, що кора продовжувала роздуватися протягом приблизно 200 млн років.

В кінці цього періоду почали формуватися перші континенти, що в кінцевому підсумку призвело до розвитку складного життя на суші близько 400 млн років тому.

Доказом цього сплеску зростання стали вкраплення кристалів циркону розміром менше 100 мікронів (менше ширини людської волосини), які були вивітрені з гірських порід і скупчилися у відкладеннях струмків в Західній Гренландії. Як і у дерев, у кристалів є кільця зростання, викликані періодами нагнітання магми.

Результати дослідження можуть бути використані для пошуку нових місць видобутку корисних копалин.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button