Земля

Найпопулярніший у світі гербіцид знищує колонії джмелів

Гліфосат, широко використовуваний для боротьби з бур’янами, мав несподіваний вплив на джмелів, що запилюють квіти. Під впливом цього хімікату комахи стають більш млявими і гірше піклуються про благополуччя своїх личинок, що може привести до загибелі всієї колонії. Результати дослідження опубліковані в журналі Science.

У джмелиному гнізді, як і в бджолиному вулику, джмелі-робітники піклуються про підростаюче покоління / ©10.1126 / science.abf7482

Гліфосат є найбільш широко використовуваним гербіцидом у світі: препарати на його основі застосовують і великі агропідприємства, і приватні господарства для боротьби з бур’янами. Його дія заснована на інгібуванні ферментів, що зустрічаються тільки у рослин, грибів і деяких бактерій, тому препарат довго вважався безпечним для тварин і людини.

Проте ситуація змінилася: Міжнародне агентство з вивчення раку вже визнало гліфосат потенційним канцерогеном, а тепер з’ясувалося, що цей препарат шкідливий і для джмелів, що запилюють квіти. Хоча він не викликає безпосередньої загибелі комах, його вплив на них може привести до знищення цілих колоній.

Джмелі – важливі запилювачі рослин в областях з прохолодним кліматом завдяки своїй здатності колективного терморегулювання. Полягає вона в тому, що комахи збираються разом і починають часто скорочувати грудні м’язи, при цьому не працюючи крилами: тепло, що виділяється їх тілами піднімає температуру гнізда до прийнятної позначки приблизно 30 °C.

Коли ж вчені вирішили перевірити вплив гліфосату на джмелів і, розділивши одну колонію на дві частини, почали годувати половину комах цукровою водою з додаванням «нешкідливого» гербіциду, то виявили, що у джмелів порушилася терморегуляційна поведінка. В результаті частина колонії, що харчувалася звичайною їжею, благополучно виростила потомство, а їх родичі, в чию їжу додавали гліфосат, втратили всі свої личинки, коли в їх гнізді стало занадто холодно.

Перш ніж безпорадна личинка перетвориться на дорослого джмеля, має пройти чимало часу / ©10.7717/peerj.6089

Поки дослідники не можуть точно сказати, що саме вплинуло на порушення поведінки джмелів: вони лише припускають, що гербіцид вразив симбіотичні бактерії в кишечнику джмелів, а це, в свою чергу, викликало жорстокий дисбактеріоз. Ймовірно, джмелі занадто погано себе почували, щоб як слід виконувати свої обов’язки в гнізді, що і призвело до охолодження личинок до критичної температури.

Таким чином, отримано ще один доказ, що навіть “безпечні” хімічні речовини можуть найнесподіванішим чином вплинути на інші біологічні види. Залишається сподіватися, що в міру скорочення використання гліфосату джмелі зможуть знову безпечно запилювати квіти, вилітаючи на промисел прохолодним ранком, раніше всіх інших комах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button