Здоров'я

Сприйняття віку важливіше реальних років

Багато людей відчувають себе старше або, навпаки, значно молодше реального віку. Представники науки припускають, що сприйняття власного віку може бути ключовим фактором як квітучого зовнішнього вигляду людини, так і її в’янення на очах.


За останні 10 років активізувалися спроби вчених зрозуміти, з якими психологічними і фізіологічними обставинами пов’язана невідповідність у відчутті свого віку і реальних паспортних років. За словами вченого з Вірджинського університету Брайана Носека, те, наскільки молодше відчувають себе літні люди, може впливати на їхні рішення, повсякденні і вкрай важливі.

Також дослідження говорять про те, що люди, які відчувають себе молодше свого віку, піддаються меншому ризику депресій, і мають більш здорову психіку по мірі свого старіння – такі особистості в цілому відрізняються кращим станом здоров’я в плані захисту від старечого недоумства і інших вікових хвороб.

Дослідження вчених з Університету Монпельє, що проаналізували дані трьох багаторічних досліджень за участю понад 17 тисяч осіб середнього і літнього віку, показало: гнітюче відчуття своєї старості корелює зі смертністю.

«Відчуття себе на 8-13 років старше призводило до підвищення ризику смерті на 18-25% протягом періоду дослідження, а також до більшої кількості хвороб, навіть з урахуванням інших демографічних факторів – освіти, раси, сімейного стану», – констатували автори проекту.

За словами вчених, відчуття депресії і фізичної слабкості пов’язане з відчуттям власного старіння. При цьому психологічні і фізіологічні чинники можуть збільшувати суб’єктивний вік і погіршувати здоров’я, в результаті чого самопочуття і ставлення до себе погіршуються виявляються ще більш негативними. Таким чином суб’єктивний вік впливає на показники смертності.

Дослідники відзначають, що до 30 років приблизно 70% людей відчувають себе молодше, ніж насправді, і потім, по мірі віку, невідповідність у сприйнятті свого реального віку тільки збільшується. Психологи припускають, що подібне ставлення до віку є способом самозахисту від негативних уявлень, пов’язаних зі старінням. Люди, які сприймають себе молодшими, схильні бачити своє майбутнє в більш позитивному світлі, а в старості вони продовжують отримувати задоволення від життя за рахунок нових хобі або звичок, що сприяють соціальній активності.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button