Екологія

Стародавнє глобальне потепління супроводжувалося дощами і повенями

Змоделювавши клімат часів глобального потепління, події 55 мільйонів років тому, кліматологи з’ясували, що воно супроводжувалося рясними і частими зливами, які значно змінили рельєф материків і прибережні екосистеми.

Попереднє глобальне потепління (PETM) — палеоцен-еоценовий термічний максимум, спровокований різкою зміною складу атмосфери — тривало кілька тисяч років і призвело до помітних змін клімату Землі і вимирання тисяч видів тварин і рослин. Ця подія представляє особливий інтерес для дослідників, оскільки багато в чому нагадує зміну клімату планети, яку ми спостерігаємо сьогодні. Палеоцен-еоценове потепління часто моделюють, існують досить точні оцінки динаміки середньорічних температур.

Древнее глобальное потепление сопровождалось дождями и наводнениями
Земля напередодні палеоцен-еоценового термічного максимуму. Ancient Earth Globe.

Менше досліджень присвячено вивченню зміни карти опадів під час PETM. Нова робота кліматологів з Брістольського університету вказала на несподівані особливості гідрологічного циклу PETM. Раніше було відомо, що під час потепління частина вологих регіонів перетворилася в пустелі — і навпаки: над раніше досить сухими ділянками суші стало випадати більше опадів. Однак брістольські кліматологи показали, що над більшою частиною планети в цей час йшли рясні, але нетривалі зливи. Результати моделювання опубліковані в журналі Earth and Planetary Science Letters.

Керівник дослідження Метт Кармайкл (Matt Carmichael) розповідає: «Використовуючи ті ж кліматичні моделі, які застосовують для прогнозування, ми перевірили, як збільшення концентрації вуглекислого газу позначилося б на планеті з географією початку еоцену». Моделювання очікувано показало, що додавання вуглекислого газу збільшило кількість опадів в цілому по планеті — тепле повітря утримує більше вологи, ніж холодне. Крім того, виявилося, що потепління змінило і інтенсивність і повторюваність опадів (повторюваність — характеристика, що свідчить про те, як часто випадають дощі заданої інтенсивності):

«Тропіки стали ще більш вологими, в деяких районах повторюваність екстремальних злив зросла на 70%», — пояснює Кармайкл.

Потепління змінило характер ерозії ґрунтів та міграції осадових порід — і ландшафт планети. Річки, які в холодному і сухому кліматі переносили мул і пісок, наповнилися водою частих і інтенсивних дощів і стали переносити велику гальку і валуни. У смуги прибою в місцях впадіння річок у моря і океани стало скупчуватися більше осадових порід. Ці процеси спричинили забруднення прибережних вод органікою, що, в свою чергу, призвело до бурхливого зростання водоростей і дефіциту кисню. Автори дослідження вважають, що й сучасне глобальне потепління може спричинити збільшення кількості опадів, транспорт осадових порід до узбережжя морів і океанів і подальше цвітіння води.

«Цілком ймовірно, що ця модель показує наше майбутнє: зливи, повені, бурхливі річки, ерозія ґрунту і цвітіння води», — говорить один з авторів дослідження Річ Ранкост (Rich Pancost).

Кнопка «Наверх»
Закрыть