Технології

Створена молекула, яка здатна утримувати сонячну енергію протягом 18 років

Дослідники з Технічного університету Чалмерса (Швеція) розповіли про удосконалення технології, здатної зберігати сонячне тепло в молекулі ізомеру. Про це повідомляється на сайті університету.

Рік тому вчені представили молекулу, в основі якої — вуглець, водень і азот. При попаданні на неї сонячного світла вона перетворювалася в ізомер — молекулу з тієї ж хімічної формули, але із зміненим просторовим розташуванням атомів. Вони використовували її в системі, яку назвали Молекулярним сховищем сонячної енергії (MOST). Протягом року вони працювали над її вдосконаленням.

По-перше, вчені змінили склад внутрішньосистемної рідини, яка раніше складалася з легкозаймистого толуолу. Без нього конструкція стала безпечнішою. По-друге, змінили дизайн самої молекули, завдяки чому вона збільшила термін зберігання енергії до 18 років.

Для того щоб вивільняти заточену енергію, рідкий ізомер має проходити через каталізатор. Реакція підвищує температуру рідини на 63 градуси Цельсія. Це означає, що якщо початкова температура ізомеру дорівнювала 20 градусів, то після взаємодії з каталізатором вона підвищиться до 83.

Создана молекула, способная удерживать солнечную энергию в течение 18 лет
Схема роботи системи / ©Yen Strandqvist

Автори припускають, що MOST буде стояти на дахах будинків і поглинати сонячне світло протягом літа. Потім, коли настане холодна пора року, його власники зможуть пропускати ізомер через фільтр, і той, вивільняючи тепло для обігріву приміщення, пізніше повернеться назад у сховище для нового забору енергії. На думку керівника дослідження Каспера Моп-Поулсена (Kasper Moth-Poulsen), ця циклічна система допоможе позбутися від джерел енергії, що забруднюють атмосферу.

Надалі вчені планують досягти підвищення температури на 110 градусів Цельсія. При такому розвитку подій вони збираються випустити готовий продукт у найближчі десять років.

Кнопка «Наверх»