Технології

Створено найточніший атомний годинник у світі

Новий годинник у рази поліпшить навігаційні сервіси. Крім того, він допоможе вивчити гравітаційні спотворення часу на малих відстанях.

Вчені з інституту JILA в США створили найточніший атомний годинник на сьогоднішній день. Якщо його запустити на період, що вдвічі перевищує вік Всесвіту, він відхилиться лише на одну секунду.

Атомний годинник працює, підраховуючи коливання атомів, які відбуваються з граничною точністю. Наприклад, атоми цезію-133 здійснюють 9 192 631 770 коливань на секунду, і з 1967 року це число використовується для визначення секунди. Такий годинник втрачає одну секунду за 300 мільйонів років.

Однак JILA розробила годинник, який значно точніший. В його основі лежать розробки останніх років. У цьому годиннику використовуються атоми стронцію, які коливаються 429 трильйонів разів на секунду. Вимірювання виконуються за допомогою видимого світла, частота якого вища, ніж у мікрохвиль.

Десятки тисяч атомів стронцію укладені в “світлову решітку”, що дає змогу значно підвищити точність вимірювань, виключаючи помилки від лазерного випромінювання і зіткнень атомів. У результаті точність становить 8,1 одиниці до 10 квінтильйонів. Іншими словами, такий годинник відхилиться на одну секунду тільки через 30 млрд років, що більш ніж удвічі перевищує вік Всесвіту.

Ця висока точність знайде застосування в системах зв’язку та супутникової навігації. Крім того, такий годинник буде корисним у фізиці: завдяки його чутливості можна фіксувати гравітаційні спотворення часу на відстанях, порівнянних з товщиною людської волосини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button