Земля

Супутники допоможуть передбачати виверження вулканів

Відстеження температури вулканів з космосу дозволить прогнозувати виверження ще за пару років до початку активної фази.

Image by WikiImages from Pixabay

Як наступ хвороби часто можна передбачити за первинними симптомами, так і виверження вулканів зазвичай вдається передбачити заздалегідь. Для цього потенційно небезпечні вершини знаходяться під постійним моніторингом, і чутливі інструменти реєструють рухи кори, слабкі поштовхи, зміни в складі і кількості газів, що просочуються в атмосферу. Однак ці ознаки спрацьовують не завжди, тому то і часто трапляються зовсім несподівані виверження, які забирають людські життя.

Новий метод передбачення наближається виверження знайшла команда Тарса Жирони (Trsilo Girona) з Лабораторії реактивного руху (JPL) NASA. У статті, опублікованій в журналі Nature Geoscience, вони пропонують звернутися до можливостей космічних апаратів, що вже працюють на навколоземній орбіті. Такі супутники здатні відстежувати теплове випромінювання від «підозрілих» вулканів в цілому і помічати небезпечне нагрівання, яке може служити передвісником бурхливої активності.

Nature Geoscience, doi: 10.1038 / s41561-021-00705-4

Щоб продемонструвати можливості такого підходу, автори використовували дані моніторингу, зібрані апаратами NASA Terra і Aqua. Разом вони оглядають поверхню Землі двічі за добу, з дозволом приблизно 1 х 1 кілометр. З моменту їх запуску в 2002 році відбулося п’ять значних вивержень, не рахуючи вулканів на крихітних островах, температурні вимірювання для яких не такі прості. Це японський вулкан Онтаке, новозеландський Руапеху, чилійський Кальбуко, Фогу в Кабо-Верде і Редубт на Алясці.

Вивчивши дані супутникових спостережень за цими вулканами, вчені виявили, що їх температура починала повільно збільшуватися ще за два-чотири роки до виверження. Це нагрівання було не дуже значним, в межах одного градуса, проте статистично значущим і досягало піку безпосередньо до моменту виверження.

Швидше за все, це пов’язано з поступовим підйомом розпеченої магми ближче до поверхні, а також посиленим виділенням гарячих газів. Крім того, вода, витіснена в верхні шари грунту, полегшує віддачу тепла, посилюючи сигнал.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button