Земля

Вчені зафіксували аномальні надпотужні блискавки

Місця і час виникнення надпотужних блискавок виявилися несподіваними для вчених. У той час як стихія, як правило, вважається явищем теплого часу року, рідкісна і потужна форма блискавок, звана суперболтом, стала винятком.

Суперболти вивільняють в 1000 разів більше енергії (попередні дані вчених), ніж середній удар блискавки, що перетворює їх бачення в яскраве видовище, схоже на шоу з бенгальськими вогнями. Побачити це видовище вважається везінням (а тим більше дослідити, оскільки суперболти неймовірно рідкісні. Так, в період з 2010 по 2018 роки дослідники Вашингтонського університету проаналізували близько 2 млрд ударів блискавки, зафіксованих за допомогою 80 датчиків глобальної мережі World Wide Lightning Network Location. Лише трохи більше 8 000 грозових розрядів (близько 0,000004% від усієї кількості) можуть вважатися надпотужною блискавкою з енергією, що перевищує 1 млн джоулів.

Особливо цікаво те, що 90% звичайних ударів блискавок відбувається над землею влітку, а суперболти найчастіше зустрічаються у відкритому океані з листопада по лютий, тобто далеко від місць, де найчастіше трапляються стандартні блискавки і в інші терміни (це відкриття важливо для коригування польотів та руху суден). Вчені зафіксували їх над Східною і Північною Атлантикою, Середземномор’ям і Андами, в Японії і навколо неї, а також уздовж екватора в Атлантичному та Індійському океанах. Хоча до нинішнього дослідження переважала версія, що надпотужні блискавки виникають у районах з найбільшою конвективною нестійкістю – це в тропічній та субтропічній Америці та Африці, над островами Південно-Східної Азії.

Причина утворення цих рідкісних небезпечних явищ ще не зовсім ясна, для цього необхідний тривалий моніторинг і подальші дослідження. Згідно з однією з гіпотез, суперпотужні розряди над водними просторами виникають у зв’язку з сезонними коливаннями температури води в океані. Але коливання можуть бути також наслідком глобальної зміни клімату.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button