Земля

Неандертальці не були агресивними

Неандертальці навряд чи були лютими і азартними мисливцями, які надавали перевагу нападу на здобич або одноплемінників за допомогою зброї ближнього бою, заявляють антропологи в статті, опублікованій в журналі Nature.

“Ми не знайшли жодних натяків на те, що неандертальці частіше страждали від травм голови та інших пошкоджень, пов’язаних з “рукопашним”, про що часто говорять наші колеги. Тому ми припускаємо, що неандертальці не були агресивними і незграбними мисливцями, як заведено вважати сьогодні”, — заявила Катерина Харваті (Katerina Harvati) з Тюбінгенського університету (Німеччина).

Лють печерної людини

Досить довгий час антропологи і палеонтологи вважали, що неандертальці, європейські “кузени” наших предків, помітно поступалися їм в культурному розвитку, не володіючи даром мови, культурою, релігією і навіть умінням розпалювати вогонь. За останні п’ять років усі ці, як виявилося, міфи були успішно розбиті новими знахідками в Хорватії, Ізраїлі та Іспанії.

Приміром, нещодавно вчені виявили намиста, виготовлені неандертальцями, а також різні зразки неандертальського наскельного живопису, а також з’ясували, що ці стародавні люди колекціонували камені, вміли варити різні відвари для лікування хвороб і малювати абстрактні татуювання, користуватися “хімією” для розпалювання багать і мали досить складні похоронні обряди.

Численні знаряддя праці і артефакти, знайдені на стоянках Homo neanderthalensis в Росії, Німеччині та інших країнах Європи, вказують на те, що ці стародавні люди добували собі прожиток, полюючи на різних великих тварин.

Більшість антропологів вважає, спираючись на велику кількість пошкоджень на кістках неандертальців, а також характерні сліди списів і ран на кістках їхніх жертв, що “кузени” сучасної людини воліли битися в “рукопашному бою”, подібно скандинавським берсеркам, використовуючи списи та сокири і відмовляючись вбивати здобич або ворогів здалеку.

Частково ці уявлення були пов’язані і з тим, що руки неандертальців імовірно були менш спритними, ніж у кроманьйонців. Нещодавно Харваті і її колеги з’ясували, що це було не так — аборигени Європи могли створювати “просунуті” знаряддя праці і стріляти з лука не гірше, ніж наші предки.

Зарубки на кістках

Ця ідея наштовхнула їх на думку, що уявлення про безрозсудний характер неандертальців можуть бути помилковими. Вони перевірили, чи так це насправді, вивчивши сліди травм на величезній кількості викопних черепів та інших кісток неандертальців і кроманьйонців, і порівнявши їх між собою.

Виявилося, що аборигени Європи і їх прийшлі “конкуренти” однаково часто отримували травми обличчя та інших частин черепа, причому і в тому, і в іншому випадку подібні пошкодження отримували чоловіки, а не жінки. Вчені пов’язують це з існуванням “поділу праці” між статями і серед наших предків, і їх сусідів.

Відсутність відмінностей у частоті переломів черепа та інших слідів “виробничих пригод”, відповідно, говорить про те, що неандертальці не страждали від надмірної схильності до ризику і полювали на видобуток приблизно так само, як і кроманьйонці.

З іншого боку, невеликі відмінності між двома видами стародавніх людей все ж таки існували. Вони стосувалися віку, коли придбання таких пошкоджень було найбільш ймовірно. У випадку з нашими предками, їх найчастіше набували чоловіки в середньому і літньому віці.

Серед неандертальців картина була іншою — переломи шиї, кісток обличчя і черепної коробки найчастіше траплялися серед дітей і молодих чоловіків у віці до 30 років. Чому це так, вчені поки не знають, але припускають, що це може бути пов’язано з відмінностями в поведінці молоді і того, і іншого виду, або ж з тим, що організм неандертальців сильніше страждав від наслідків травм черепа і голови.

Подальше вивчення переломів та інших травм неандертальців, як сподіваються вчені, допоможе розкрити інші таємниці їх життя і зрозуміти, чому вони зникли з лиця Землі, програвши конкуренцію нашим предкам.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button