Наука

Дослідники визначили, як запобігти метастазам при раку

Команда біологів виявила клітини, які не дають «сплячим» в організмі раковим клітинам «прокидатися» і утворювати метастази.

Мікрографія раку щитовидної залози / © Wikipedia

Метастази можуть розвиватися в організмі навіть через роки після явно успішного лікування. Вони походять з ракових клітин, які мігрували з початкової пухлини в інші органи, і можуть не діяти там протягом тривалого періоду часу. Тепер вчені виявили, що ці клітини прокидаються і утворюють метастази. Висновки опубліковані в журналі Nature.

Команда з Базельського університету і Університетської лікарні Базеля (Швейцарія) використовувала мишей і зразки тканин людини. Вчені досліджували ракові клітини, які спочатку мігрували з пухлини молочної залози в печінку. Там вони деякий час залишалися «сплячими», а потім «прокидалися», утворюючи метастази.

Результати показали, що ключову роль в такому переході грають два типи клітин. Один з них – клітини-кілери, імунні клітини, які вбивають аномальні або інфіковані клітини, а також можуть уповільнювати їх проліферацію. Мабуть, вони контролюють ракові клітини, виділяючи інтерферон гамма, який утримує їх в сплячці.

Інший тип клітин – клітини Іто – пригнічує імунні клітини та спонукає ракові «прокинутися». Причини можуть бути різними: наприклад, хронічне запалення в організмі або персистуюча інфекція, пояснили автори дослідження.

Результати роботи визначили кілька можливих методів профілактики метастазів. Серед них – імунотерапія на основі інтерлейкіну-15, який збільшує кількість природних кілерів в тканини, і інтерферонова гамма-терапія, підтримуюча ракові клітини в стані спокою. А також інгібітори механізму, за допомогою якого клітини Іто паралізують кілери. Відповідні методи лікування вже існують, але їх потрібно тестувати.

«Так званий період сплячки у ракових клітин – важливе терапевтичне вікно, в якому кількість ракових клітин і їх гетерогенність ще піддаються контролю. Тому розуміння клітинних і молекулярних механізмів, що визначають цю саму сплячку, має вирішальне значення для запобігання рецидиву раку », – розповів професор Мохаммед Бентірес-Альдж, керівник дослідження.

На наступному етапі вчені мають намір довести, що стимуляція природних клітин-кілерів запобігає метастазування у людей. Крім цього, вони вивчають способи уникнути метастазів не тільки в печінці, а й в інших органах.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button