Всесвіт

Телескопи MAGIC зняли вибух нової

MAGIC вдалося зняти взаємодію білого карлика і червоного гіганта, в результаті чого з’явилася нова зірка Rs Ophiuchi. Вчені зафіксували гамма-промені зі значенням 250 гігаелектронвольт, що в сто мільярдів разів перевищує енергію видимого світла.

© superbossa/Max Planck Institute for Physics

Приблизно кожні 15 років в сузір’ї Змієносець відбувається потужний вибух. Поява нової зірки під назвою Rs Ophiuchi виглядає так, немов хтось включив і вимкнув світло. Нові зірки зазвичай народжуються в системах з двох зірок, які складаються в паразитичних відносинах. Білий карлик – маленька, вигоріла і надзвичайно щільна зірка, чайна ложка речовини якої важить близько однієї тони – обертається навколо червоного гіганта. Червоний гігант – стара зірка, яка скоро вигорить.

Білий карлик живиться речовиною вмираючої зірки-гіганта, що скидає свій зовнішній водневий шар, в результаті чого газ надходить на сусідню зірку-карлик. Цей потік матерії триває до тих пір, поки білий карлик не перегріє сам себе.

Новоутворені зоряні оболонки відкидаються в результаті гігантського термоядерного вибуху, оскільки температура і тиск всередині зірок стають занадто великими. Карликова зірка залишається недоторканою, і цикл починається знову — до тих пір, поки видовище не повториться.

Вчені раніше припускали, що такі вибухи пов’язані з вкрай високими енергіями. Два телескопи Magic зафіксували гамма-промені зі значенням 250 гігаелектронвольт. Це одна з найвищих енергій, коли-небудь виміряних в новій. Для наочності скажемо, що таке випромінювання в сто мільярдів разів перевищує енергію видимого світла.

MAGIC почали свої дослідження і спостереження після початкових сигналів від інших приладів, що вимірюють на різних довжинах хвиль. “Вражаюче виверження Rs Змієносець показує, що швидка реакція телескопів MAGIC дійсно окупається: їм потрібно не більше 30 секунд, щоб налаштуватися на нову ціль», — розповів Девід Грін з Інституту фізики Товариства Макса Планка (Німеччина), один з авторів статті, опублікованої в Nature Astronomy.

Після вибуху кілька ударних фронтів поширилися через зоряний вітер від червоного гіганта і міжзоряне середовище, що оточує подвійну систему. Ці ударні хвилі працюють як гігантська електростанція, в якій частинки прискорюються майже до швидкості світла. Об’єднані вимірювання показують, що гамма-промені походять від енергійних протонів, ядер атомів водню.

«Це також робить спалахи нових зірок джерелом космічних променів”, – пояснює Грін. – Проте вони, як правило, грають роль місцевих героїв – тобто тільки сприяють космічним променям в безпосередній близькості. Великі гравці в космічних променях – це залишки наднових. Ударні фронти, що виникають в результаті таких зоряних вибухів, набагато сильніше в порівнянні з тим, що відбувається при вибухах нових».

Щоб повністю зрозуміти складну структуру таких взаємодій з міжзоряним середовищем в Чумацькому Шляху, буде потрібно більше спостережень, подібних до тих, про які повідомляється в цій замітці. Тому MAGIC Collaboration продовжить пошук 2неспокійних” об’єктів в нашій Галактиці і за її межами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button