Всесвіт

Невеликі пилові бурі сприяють висиханню Марса

Об’єднавши спостереження з трьох міжнародних космічних апаратів на Марсі, вчені змогли показати, що регіональні пилові бурі відіграють величезну роль в висиханні Червоної планети.

Вчені давно підозрювали, що Марс, який колись був теплим і вологим, як Земля, втратив більшу частину своєї води здебільшого через розщеплення молекул води на водень і кисень і дифузії газів в космічний простір. Однак досі дослідники не знали, як на «зневоднення» Червоної планети впливають інші чинники, такі як регіональні пилові бурі, які відбуваються майже щоліта в південній півкулі планети.

Головними винуватцями втрати води з поверхні Марса вважалися потужні пилові бурі, які зазвичай трапляються кожні три-чотири марсіанських роки, а також жаркі літні місяці в південній півкулі, коли Марс знаходиться ближче до Сонця. Але вчені показали, що марсіанська атмосфера також нагрівається під час невеликих регіональних пилових бур.

Дослідники виявили, що Марс втрачає вдвічі більше води під час локальних бур в жаркий сезон, ніж під час літнього сезону без подібних подій. Вчені змогли зробити такий висновок завдяки аналізу даних з орбітального апарату NASA Mars Reconnaissance Orbiter. Апарат виміряв температуру, концентрацію пилу і водяного льоду на відстані приблизно в 100 кілометрів над поверхнею планети.

Інша дослідницька станція Trace Gas Orbiter від Європейського космічного агентства виміряла концентрацію водяної пари й льоду. А космічний апарат NASA MAVEN виміряв кількість водню, що утворюється при руйнуванні молекул води, на відстані 1000 кілометрів над поверхнею. Дані, зібрані з чотирьох приладів на трьох космічних апаратах, малюють чітку картину ролі локальних пилових бур в «зневодненні» Марса.

Дослідження опубліковане в журналі Nature Astronomy.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments