Екологія

Температура Світового океану досягла історичного максимуму

Температура океанів в 2019 році визнана найвищою за всю історію спостережень. І вона продовжує підвищуватися.

Вид з повітря на Великий Бар’єрний риф / © AFP

Вчені і громадськість не перестають стверджувати: глобальна зміна клімату реально, і сьогоднішні його прояви — тільки вершина айсберга. Загалом темпи потепління збільшилися приблизно на 500 відсотків з кінця 1980-х. За даними нового дослідження, опублікованого в Advances In Atmospheric Sciences, в 2019 році температура Світового океану побила всі рекорди і стала найвищою за всю історію спостережень.

Так, відповідно до міжнародної групи вчених, швидкість нагріву всіх земних океанів, що уловлюють більше 90 відсотків надлишкового тепла Землі, за останні 25 років можна порівняти з енергією, виробленої 3,6 мільярда атомних бомб.

Кліматичні зміни стали причиною швидкого зростання глобальної приземної температури повітря з 1950-х, причому 2016 рік раніше визнали найбільш спекотним за всю історію. Метою нової роботи було відобразити вплив потепління на океани. І, як з’ясувалося, Світовий океан у 2019 році продемонстрував плюс 0,075 градуси до середнього показника спостережень за 1981-2010 роки. У дослідженні використовувалися дані з усіх доступних на сьогодні джерел, у тому числі проєкту «Арго» — глобального масиву даних від 3 886 вільно дрейфувальних буїв-профілографів, що вимірюють температуру і солоність верхніх двох тисяч метрів Світового океану.

«Показники потепління океану неспростовні і стали ще одним доказом глобального потепління. Немає ніяких розумних альтернатив, крім людських викидів, що вловлюють тепло газів, що пояснюють таке нагрівання», — говорить Ліцзин Ченг, провідний автор дослідження.

Як стверджують дослідники, нові дані вони порівняли з тенденціями потепління, висхідними до 1950-му, і з’ясували, що в цілому за останні п’ять років океани були найтеплішими за всю історію.

«Важливо зрозуміти, як швидко все змінюється, — пояснює Джон Абрахам, співавтор дослідження, співробітник Університету Святого Томаса (США). — Ключ до відповіді на це питання знаходиться в океанах. Якщо ви хочете зрозуміти глобальне потепління, ви повинні виміряти потепління океану. <…> На щастя, ми можемо щось з цим зробити: можемо використовувати енергію розумніше, можемо диверсифікувати наші джерела енергії. У нас є можливість вирішити цю проблему».

Крім прогнозів на майбутнє, не варто забувати, що в північній частині Тихого океану вже присутнє аномальне явище: в 2013-2015
роках там утворилася гігантська «крапля», температура якої на шість градусів перевищила температуру всієї води в океані.

“Відомо, що “крапля” призвела до загибелі морських мешканців — від фітопланктону до зоопланктону, від риби, включаючи 100 мільйонів тріски, до морських тварин, таких, як кити, — говорить Кевін Тренберт, один з авторів роботи і науковий співробітник Національного центру атмосферних досліджень у Сполучених Штатах. — Ці прояви глобального потепління мають серйозні наслідки».

Що стосується людських жертв, то, попереджають фахівці, гарячі області в океанах можуть впливати на утворення штормів: наприклад, потепління в Мексиканській затоці спровокувало зародження урагану «Харві» в 2017 році і урагану «Флоренс» в 2018-го, які забрали життя десятків людей.

«Ціна, яку ми платимо, — зниження вмісту розчиненого кисню в океані, це і шкоду морського життя, і посилення штормів, і скорочення рибного промислу, а також шкоди економіці — її сфер, пов’язаних з океаном, — додає Ліцзин Ченг. — Однак чим більше ми знижуємо викиди парникових газів, тим менше нагрівається океан. Скорочення, повторне використання і перероблювання, а також виробництво екологічно чистої енергії — все ще наш головний шлях».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button