Головна / Земля / 5 найбільших міст світу на розломах земної кори

5 найбільших міст світу на розломах земної кори

5 міст в зонах високого ризику, які найбільше піддані загрозі природних катастроф через своє розташування.

4347888580f7cdeca354c0823e7ccdbd
Токіо, Японія

Побудоване точно на потрійному перетині трьох головних тектонічних плит – Північно-Американської плити, Філіппінської плити і Тихоокеанської плити – Токіо постійно знаходиться в русі. Довга історія і знайомство з землетрусами підштовхнули місто до створення максимальних рівнів тектонічного захисту.

Токіо – місто, поза всяких сумнівів, найбільше підготовлене до землетрусів, це означає, що ми, ймовірно, недооцінюємо потенційні руйнування, які може завдати природа.

Зіткнувшись з землетрусом силою 8,9 балів, найпотужніший землетрус в історії Японії, Токіо, що знаходиться в 370 км від епіцентру, перейшло в автоматизований режим зупинки: припинили роботу ліфти, метро зупинилося, людям довелося пройти багато кілометрів холодної вночі, щоб дістатися до своїх будинків за містом, де відбулися найбільші руйнування.

Цунамі заввишки 10 метрів, слідом за землетрусом, змило сотні тіл на північно-східному узбережжі, тисячі людей вважаються зниклими.

Стамбул, Туреччина

Сейсмологи давно стежать за так званими «живими» розломами, один з яких — Північно-Анатолійський. Він простягнувся майже на 1000 кілометрів — в основному через територію сучасної Туреччини — і розташований між Євразійською та Анатолійською плитами. Швидкість зсуву в районі їх зіткнення досягає 13-20 мм/рік, але загальна величина переміщення цих плит вище — до 30 мм/рік.

Місто – змішання багатої і бідної інфраструктури, що піддає небезпеці величезну кількість 13 мільйонів жителів. В 1999 р. землетрус силою 7,4 бали вдарив по місту Ізміт, це всього 97 км від Стамбула.

У той час як більш старі будівлі, такі як мечеті, вистояли, більш нові будівлі 20 століття, часто побудовані з бетону змішаного з солоними ґрунтовими водами та з ігноруванням місцевих будівельних норм, перетворилися в пил. У регіоні загинуло близько 18000 людей.

У 1997 р. сейсмологи прогнозували, що з 12% можливістю такий ж землетрус може повторитися в регіоні до 2026 р. В минулому році сейсмологи в журналі Nature Geoscience опублікували дані про те, що такий землетрус, ймовірно, відбудеться на заході Ізміта вздовж розлому – небезпечні 19 км на південь від Стамбула.

Сіетл, Вашингтон

Коли жителі Тихоокеанського Північно-західного міста думають про катастрофи, на розум приходять 2 сценарії: мегаземлетрус і виверження вулкана Рейнір.

У 2001 р. землетрус на території проживання індіанців племені ніскуоли підштовхнуло місто до вдосконалення плану готовності до землетрусу, було внесено кілька нових удосконалень до будівельних норм. Адже багато старих будівель, мостів і доріг досі не модернізовані відповідно з новими нормами.

Місто знаходиться на активному тектонічному кордоні вздовж Північно-Американської плити, Тихоокеанської плити і плити Хуан-де-Фука (Juan de Fuca). Стародавня історія обох землетрусів і цунамі записана в землі перетворилися в камінь заплавних лісів, а також в устних історіях, які передаються з покоління в покоління тихоокеанських північно-західних корінних американців.

Хоча сейсмологи надзвичайно добре здійснюють моніторинг вулканічних поштовхів і попереджають владу про насування початку виверження – в минулому році виверження ісландського вулкана Ейяф’ядлаєкюдль показало, що протяжність і тривалість виверження лише чиєсь припущення. Більшість спустошень торкнеться схід вулкана.

Але якщо буде дути нехарактерний північно-західний вітер, аеропорт Сіетла і саме місто зіткнуться з великою кількістю гарячого попелу.

Лос-Анджелес, Каліфорнія

Катастрофи – не новинка для території Лос-Анджелеса – і про всіх не говорять по телевізору.

За останні 700 років потужні землетруси відбувалися в регіоні кожні 45-144 року. Останній сильний землетрус силою 7,9 бала стався 153 роки тому. Іншими словами, Лос-Анджелес повинен піддатися наступному сильному землетрусу.

Лос-Анджелес з населенням близько 4 мільйонів осіб при такому сильному землетрусі може зіткнутися з сильними поштовхами. Згідно з деякими припущеннями, беручи до уваги всю Південну Каліфорнію з населенням близько 37 мільйонів чоловік, природна катастрофа може вбити від 2000 до 50000 чоловік і завдати збитків на мільярди доларів.

Сан-Франциско, Каліфорнія

Сан-Франциско з населенням понад 800 000 чоловік – інше велике місто на західному узбережжі Сполучених Штатів, яке може бути спустошене потужним землетрусом та/або цунамі.

Сан-Франциско розташоване поруч, хоча не точно на північній частині розлому Сан-Андреас. Є також кілька споріднених розломів, що проходять паралельно по регіону Сан-Франциско, підвищуючи ймовірність надзвичайно руйнівного землетрусу.

В історії міста вже була одна така катастрофа. 18 квітня 1906 р. Сан-Франциско піддався землетрусу силою між 7,7 і 8,3 балів. Катастрофа стала причиною загибелі 3000 чоловік, принесла збитки на півмільярда доларів і зрівняла з землею більшу частину міста.

Експерт з землетрусів Девід Шварц (David Schwartz), житель Сан-Франциско, припустив, що з імовірністю 62% регіон зазнає сильного землетрусу протягом наступних 30 років. Хоча деякі будівлі в місті побудовані або укріплені так, щоб витримати землетрус, але, згідно Шварцу (Schwartz), багато хто все одно знаходяться в зоні ризику. Мешканцям також радять тримати завжди при собі в готовності набори з предметами крайньої необхідності.

Натхнення: earth-chronicles.ru

 
comments powered by HyperComments