Земля

Термітники запобігають поширенню пустель

Більшість людей вважає термітів настирливими і марними шкідниками, проте вчені довели, що ці комахи є активними борцями з наслідками зміни клімату. До того ж, як показує нове дослідження, вони запобігають поширенню пустель.

08-02-15-foto-600x398-1

Термітники часто є єдиними оазисами рослинного життя в посушливих і пустельних регіонах, відзначають автори наукової роботи, результати якої були опубліковані в останньому номері журналу Science. По суті, комахи відіграють вирішальну роль в екосистемах подібних регіонів, допомагаючи підтримувати життя великих і малих диких тварин.

[ads2] Предметом дослідження, провідним автором якого став Хуан Боначела, були терміти роду Odontotermes. Проте вчені стверджують, що висновки справедливі для всіх типів термітів, які збільшують доступність ресурсів всередині або навколо своїх гнізд.

Вчені застосували ряд математичних моделей для врахування впливу термітників на прикладі пустель і напівпосушливих районів Африки, Південної Америки та Азії. Хуан Боначела і його колеги з’ясували, що термітники утримують поживні речовини і вологу, а завдяки внутрішнім тунелях в термітниках вода краще проникає в ґрунт, а не випаровується в одну мить.

В результаті, на самих термітниках і в безпосередній близькості від них процвітає рослинність навіть у тих екосистемах, які без них були б схильні до опустелювання. Це в свою чергу призвело б до повного знищення рослинного світу в пустелі. Більше того, як зазначають вчені, в найсуворіших умовах, коли через відсутність достатньої кількості вологи рослинність на якийсь час зникає, її відновлення відбувається швидше і ефективніше в тому місці, де існують термітники.

Читайте також: Екскременти термітів — природний антибіотик

Один з авторів даного дослідження Роберт Прінгл, доцент кафедри екології та еволюційної біології Прінстонського університету, називає термітів стовпами екосистеми. Він підкреслює, що, крім збільшення продуктивності екосистеми, терміти також роблять її більш стабільною, більш стійкою. Підтвердження слів дослідників можна легко побачити на власні очі в пустельних районах. Нерідко там можна зустріти термітники, увінчані пишною зеленню, в той час як навколо цього оазису земля залишається сухою і млявою.

Натхнення: gismeteo.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button