Всесвіт

Туманність Скат стрімко зникає зі зоряного неба

Телескоп «Хаббл» зафіксував загадкове зникнення наймолодшої з відомих туманностей.

Туманність Скат / © Getty images

Стаття міжнародної групи вчених поки опублікована в базі препринтів arxiv.org. Але, судячи зі знімків, зроблених за допомогою космічного телескопа «Хаббл», планетарна туманність Скат (Hen3-1357), яка знаходиться в сузір’ї Жертовника і вважається наймолодшою, дійсно зникає. Причому стрімко – за космічними мірками, зрозуміло.

Планетарні туманності – не що інше, як вибухи, «уповільнені» в часі. Спочатку вони розширюються, а потім зникають протягом десятків тисяч років. Але телескоп зафіксував зникнення такої туманності всього за 20 років. У порівнянні зі знімком 1996 роки вже в 2016-му туманність стала більш тьмяною і зменшилася в розмірах, змінилася і її форма, яка більше не нагадує ската.

Туманність Скат. Два знімки, зроблені з різницею в 20 років. Зліва – в 1996 році, праворуч – в 2016-м / © phys.org

До того ж практично зникли відтінки кольору морської хвилі й ниткоподібні структури зовнішніх областей. Газові оболонки, що оточують центр туманності – білого карлика, – стали менш чіткими, як і хвилясті краї. А яскравість випромінювання кисню впала майже в тисячу разів. Проміжні значення цих змін показують і фотографії 2000 року. Подібні метаморфози в такому «прискореному» часу астрономи фіксують вперше.

Звичайно, деякі зміни в туманностях виявляли і раніше, але не в такому фундаментальному масштабі. Крім того, групу вчених, до якої увійшли фахівці з Інституту астрофізики Андалусії (Іспанія) і Вашингтонського університету в Сієтлі (США), здивувало те, що туманність не продовжила розширення, як це буває зазвичай, а навпаки, почала різко зменшуватися.

Астрофізики пов’язують це з тим, що у своєму центрі вона має не зовсім звичайну зірку – SAO 244567. Проведені раніше дослідження показали, що спочатку температура цієї зірки різко зросла менше ніж з 40 тисяч до 108 тисяч градусів за Фаренгейтом, а потім стала падати й випускати менше іонізуючого випромінювання. Таким чином, і сам білий карлик піддається дуже швидким змінам. Вчені висловлюють обережні припущення, що, якщо процеси загасання продовжаться, туманність Скат зовсім зникне з зоряного неба протягом наступних 20-30 років.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button