Всесвіт

Європа створить найбільший космічний рентгенівський телескоп

Представники Європейського космічного агентства (ESA) оголосили про свої плани вивести на орбіту Землі новий космічний телескоп – Athena (Advanced Telescope for High-Energy Astrophysics). Апарат стане найбільшою за всю історію орбітальною рентгенівською обсерваторією, яка буде вивчати рентгенівські спалахи, випромінювані чорними дірами і інші явища в цьому діапазоні. Запуск телескопа Athenа, вартість якого складе близько €1 мільярда, призначений на 2028 рік.

“Athena зробить революцію в нашому баченні природи чорних дір та інших космічних структур, оточених розпеченим газом. Саме цих знань нам не вистачає до більш просунутого рівня розуміння Всесвіту”, – упевнений провідний дослідник проекту Пол Нандра (Paul Nandra), директор Інституту космічної фізики товариства Макса Планка.

foto_cikavosti_01.07.2014-01_resized

В першу чергу дослідники планують використовувати телескоп для вивчення процесу формування надмасивних чорних дір і впливу цих об’єктів на галактики, що їх оточують. Як астрономи підрахували, більша частина звичайної матерії припадає як раз на нитки гарячого газу, розтягнуті між галактиками. Вчені будуть використовувати спектрометр для визначення хімічного складу гарячого газу, а також ефект Доплера – для напрямку його руху.

Читайте також: Високотехнологічний телескоп створює 3D-зображення Всесвіту

Проект Athenа виник в ESA після розпаду співпраці європейців з NASA і японським космічним агентством JAXA, які спільно планували побудувати Міжнародну рентгенівську обсерваторію. Конструкція Athenа була знову розглянута в 2013 році на засіданні ESA, а в 2014 році агентство оголосило про свої плани реалізувати цей проект.

Ще в листопаді 2013 року астрономи Європейського космічного агентства визначилидві головні мети дослідження в довгостроковій перспективі – “гарячий та енергетичний Всесвіт” (“The hot and energetic universe”), яку вивчатимуть з 2028 року, і “гравітаційний Всесвіт” (“gravitational universe”), вивчення якої почнеться в 2034 році. Основним інструментом для досліджень “гарячого” Всесвіту як раз і стане телескоп Athenа.

Порівняно з рентгенівськими обсерваторіями, які працюють сьогодні – “Чандра” і XMM-Newton – Athenа буде дійсно величезним апаратом: одні тільки його спеціалізовані дзеркала буду в 30 разів більші, ніж у сучасних пристроїв.

Він також буде будувати зображення більш високого дозволу і мати значно більш просунуту здатність аналізувати рентгенівські спектри. Рентгенівські промені можуть бути детектировані тільки шляхом їх відбиття від металевих дзеркал при дуже малих кутах. Дзеркала Athenа будуть виконані з величезної кількості дрібних кремнієвих стрічок, виготовлених з використанням методик з напівпровідникової промисловості. Розробники відзначають, що це абсолютно новий спосіб конструювання телескопів.

Читайте також: Астрономи намагаються почути звуки «живих» планет

Нова космічна обсерваторія буде відкритою для всіх учених: будь-який астроном зможе скористатися даними Athenа для проведення своїх досліджень. Затвердження дизайну і бюджету телескопа повинні будуть відбутися в найближчі роки, так як старт будівництва запланований на 2019 рік.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button