Наука

Названо три небезпечних періоди вживання алкоголю

Експерти визначили три відрізки життя, протягом яких організм найсильніше схильний до негативного впливу алкоголю. Серед них – період розвитку плода, вік від 15 до 19 років, а також старість (від 65 років).

Image by Alexas_Fotos from Pixabay

Дослідження провела група з Австралії й Великобританії. Вчені зібрали висновки ранніх робіт про вплив алкоголю на організм в різні періоди життя і з’ясували, що найнебезпечніше вживання спиртного під час трьох періодів: до народження, в пізньому підлітковому віці й старості. Результати роботи опублікували в журналі BMJ.

Так, вживання алкоголю під час вагітності може викликати у плода розлади фетального алкогольного спектра. Це призводить до зниження обсягу мозку і порушення когнітивних здібностей. Вчені відзначають, що навіть невелика кількість спиртного тягне за собою психологічні та поведінкові порушення у дітей.

Вживання алкоголю в 15-19 років теж викликає погіршення когнітивних функцій. Крім того, воно пов’язане зі зменшенням об’єму мозку, погіршенням розвитку білої речовини. Дослідники додають, що понад 20% 15-19-річних в країнах з високим рівнем життя повідомляють принаймні про кілька випадкових епізоди запою (приймають разом з алкоголем більше 60 грамів етанолу за раз).

Для людей старше 65 років розлади, пов’язані з вживанням алкоголю, стають сильним фактором розвитку деменції. Згідно з дослідженням, спиртне небезпечніше від підвищеного кров’яного тиску і куріння.

Також автори роботи вказують, що навіть помірне вживання алкоголю пов’язане з невеликою втратою обсягу мозку у дорослому житті. Необхідні подальші дослідження, щоб перевірити, чи приводять ці зміни до функціональних порушень.

Демографічні тенденції можуть погіршити вплив вживання алкоголю на здоров’я мозку, пишуть дослідники. Наприклад, сьогодні жінки з такою самою імовірністю, як і чоловіки, вживають алкоголь і стикаються з пов’язаною з ним шкодою. Крім того, в країнах з високим рівнем доходу літні люди починають пити частіше. До того ж вживання спиртного, за прогнозами, зросте в найближчі десять років. Відзначається, що наслідки пандемії Covid-19 поки не ясні.

Вчені вважають, що необхідно розробити заходи, спрямовані на скорочення вживання в будь-якому віці. Це знизить поширеність порушень фетального алкогольного спектра або нейрокогнітивного розвитку у дітей та підлітків, а також ризик виникнення деменції у літніх людей. Нарешті, менше вживання спиртного може збільшити тривалість і підвищити якість життя.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button