Земля

У долині Армагеддону розкопали римську військову арену

Поруч з місцем біблійної “битви кінця світу” 1800 років тому знаходився табір легіонерів, мешканці якого поклонялися імператору, шанували богиню відплати і не забували про регулярну бойову підготовку.

Археологи з прапором VI залізного легіону на місці храму, в центрі табору легіонерів / © Dr. Yotam Tepper

Приблизно 20 років тому в долині біля підніжжя пагорба Тель-Мегіддо, серед полів сільськогосподарського кібуцу, археологи виявили залишки споруд римської споруди. Дозвіл на повномасштабні розкопки вони отримали тільки в 2010 році, а в 2013-му знайшли те, що шукали, — табір римських легіонерів.

У джерелах можна знайти згадки про два такі табори в римській Іудеї. Перший – це місце дислокації x охороняє протоку легіону (Legio x Fretensis Antoniniana Pia Fidelis) в Єрусалимі. У другому ж розташовувалися спочатку солдати II безстрашного Траянового легіону (Legio II Traiana Fortis), а потім — VI Залізний легіон (Legio VI Ferrata). Єрусалимський табір не виявили досі.

Розкопки храму в центрі табору. Швидше за все, це був вівтар, на якому стояла статуя імператора / © Dr. Yotam Tepper

Військовий комплекс у Тель-Меггидо датований II століттям нашої ери і побудований за традиційним римським зразком. Його стіни утворюють прямокутник площею 500 на 400 метрів (20 га) з двома входами. За оцінкою археологів, там жили близько п’яти тисяч легіонерів. У центрі знаходилася прінсіпія (principia) — головне місце табору, що поєднує функції штаб-квартири і храму (sacellum).

Цього року археологи працювали саме на розкопках прінсипії, площа якої — 100 на 60 метрів. Особливо їх цікавив храм. Дослідники вважають, що сакеллум II і VI легіонів був присвячений імператору Адріану, який, судячи з джерел, виступив ініціатором будівництва військової бази біля Тель-Мегіддо. У цьому сезоні в храмі знайшли фрагмент статуї зі слонової кістки-три пальці ноги.

Але найважливіше відкриття вчені зробили за межами табору. У цьому сезоні археологи вперше вирішили обстежити прилеглі до залишків стін землі за допомогою георадара. Георадарну систему буксирували за автомобілем, поступово віддаляючись від кордонів табору. В результаті під землею виявили будову, схожу на амфітеатр, а також досить велике кладовище.

Орієнтуючись на дані георадара, археологи розпочали розкопки. Річ у тім, що амфітеатри поблизу військових таборів зустрічаються вкрай рідко. Як правило, римляни зводили їх, коли облаштовували міста завойованих провінцій за своїм зразком. Але табір II і VI легіонів поставили не на кордоні великого міста.

Розкопки амфітеатру / © Dr. Yotam Tepper

До моменту його побудови стародавнє місто Мегіддо, відоме як місце біблійного Армагеддону, «битви кінця світу», вже не існувало. Воно пережило кілька руйнувань і відновлень, але до I століття до нашої ери було остаточно залишене жителями.

Тобто амфітеатр побудували саме для легіонерів, а не для широкої публіки. Під час розкопок стало ясно, що його розширювали. Є сліди стін меншого діаметру, і основна стіна — навколо майданчика — майже в два рази більше початкової. На стінах збереглися сліди фарби. Судячи з них, декоратори більшого амфітеатру зробили його криваво-червоним.

Вчені вважають, що ця арена спочатку була призначена не для театральних вистав або гладіаторських боїв (у легіонів не було гладіаторів), а служило майданчиком для тренувань. На ній легіонери підтримували своє вміння поводитися зі зброєю і носити обладунки.

Якщо первісна функція арени була саме такою, то потім, на думку археологів, всередині амфітеатру стали проводити якісь ритуальні театралізовані дії. Річ у тім, що кладовище, про яке ми сказали вище, знаходиться зовсім поруч зі входом в амфітеатр. А всередині останнього виявили десятки світильників, які, можливо, пов’язані з культом Немезиди.

Немезида – це не тільки богиня відплати. Вона ж виступає гарантом отримання справедливих заслуг. Дослідники припустили, що у легіонерів Іудеї був свій ритуал, пов’язаний з похованням товаришів. І його проводили на тій же арені, де в інші години відпрацьовували бойові навички.

Тренування не були зайвими: і II безстрашний Траянів, і VI Залізний легіони не тільки підтримували загальний порядок в провінції, а й взяли безпосередню участь у придушенні повстання Бар-Кохби в 132-136 роках нашої ери.

Додамо одну деталь: ізраїльські археологи в своїй заяві сказали про те, що римський військовий табір біля Тель-Мегіддо — один з двох «на сході Римської імперії». Причому другий (у Єрусалима) вони не шукали і шукати не планують.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button