Всесвіт

У дивної галактики недалеко від нас знайшли величезний хвіст в 195 000 світлових років

Гігантський приливний потік знаходиться на південно-західній околиці розсіяної галактики. Результати дослідження опубліковані на сервері препринтів arXiv.

Використовуючи телескоп Subaru і Канадсько-французько-гавайський телескоп CFHT, міжнародна група астрономів спостерігала ультрадифузну галактику, відому як F8D1. В ході спостережень вчені виявили величезний приливний потік з цієї галактики.

Ультрадифузні галактики — (УДГ) – це галактики з надзвичайно низькою щільністю. Найбільші з них схожі за розміром на Чумацький шлях, але в них всього близько 1% зірок від нашої галактики. Таємниця УДГ досі збиває з пантелику вчених, які намагаються пояснити, чому ці тьмяні, але великі галактики такі дивні — не розриваються на частини приливним полем батьківських скупчень.

Галактика F8D1 – найближча до Чумацького Шляху УДГ в групі M81 (група галактик в сузір’ях Великої Ведмедиці і Жирафа). Вона знаходиться приблизно в 12 млн світлових років від нас, а ефективний радіус — 8 150 світлових років і світність на рівні близько 40 млн сонць.

Щільність підрахунку зірок RGB на зображенні HSC. Видно гігантський приливний потік, що виходить з F8D1, який знаходиться на південно-західній околиці. Потік простежується більш ніж на градус на північний схід, в напрямку NGC 2976 і M81. Надано: Жемайтіс та ін., 2022

Хоча F8D1 виявили в 1998 році, в минулому його мало вивчали. Тепер група астрономів під керівництвом Рокаса Жемайтіса з Единбурзького університету, Великобританія, використовувала Hyper Suprime-Cam (HSC) телескопа Subaru і MegaCam на CFHT для дослідження цієї УДГ.

В ході спостережень вони виявили гігантський потік зірок, який простягається від F8D1 на північний захід, у бік галактик NGC 2976 і M81. Цю особливість можна побачити по обидва боки NGC 2976. Потік згинається приблизно на 0,8 кутових хвилини на захід від основного тіла на малих радіусах і змінює напрямок на великих радіусах, згинаючись приблизно на 1,1 кутових хвилини на схід на відстані 40-60 кутових хвилин. Розмір приливного потоку становить не менше 195 000 світлових років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments