Всесвіт

Вчені припустили, що на Енцеладі є океанічні течії

Американські вчені прийшли до висновку, що на супутнику Сатурна, який, як вважається, має підлідний океан, можуть існувати течії, подібні до земних.

Робота опублікована в журналі Nature Geoscience. Енцелад – невеликий супутник Сатурна, шостий за розміром і чотирнадцятий по віддаленості від планети. Діаметр його складає всього близько 500 кілометрів. Вважається, що під льодом Енцелада може ховатися океан рідкої солоної води, який існує внаслідок приливних сил (проби рідкої води цього океану були взяті апаратом «Кассіні», а результати їх дослідження опублікували ще в 2014 році). Тому вивчення супутника важливо як кандидата, на якому може існувати позаземне мікробне життя.

При цьому океан Енцелада, як вважають вчені, не схожий на земний. Адже на нашій планеті він відносно неглибокий, в середньому 3,6 кілометра в глибину. Він покриває три чверті поверхні Землі й нагорі тепліший, ніж на глибині, – через прогрівання сонячним промінням. На супутнику Сатурна океан, навпаки, дуже глибокий і становить, за оцінками фахівців, не менше 30 кілометрів на глибину, охоплює всю поверхню Енцелада, а на глибині тепліший, ніж на поверхні.

Тим часом нове дослідження вчених з Каліфорнійського технологічного інституту (США) показує, що на супутнику Сатурна можуть бути океанічні течії, подібні до земних. Річ у тім, що крижана кірка океану Енцелада неоднорідна: відомо, що на полюсах вона значно тонше, ніж на екваторі. На думку дослідників, це говорить про те, що в океані відбувається щось складніше, ніж проста вертикальна конвекція.

Тонкі ділянки крижаної кірки, ймовірно, пов’язані з інтенсивним таненням, а товсті – з інтенсивним замерзанням. Вчені припускають, що в тих місцях, де лід товстіший, океан більш солоний, оскільки замерзає тільки вода, а солі опускають вниз, на дно. Це робить воду на дні більш щільною. На ділянках, де лід тонше, відбувається зворотний процес. На Землі такі явища призводять до різних океанічних течій.

Команда вчених розробила комп’ютерну модель для Енцелада, частково засновану на розумінні природи подібних течій на Землі. З’ясувалося, що вони цілком можливі і на супутнику Сатурна. Ці висновки допоможуть виявити місця – найбільш сприятливі зони океану, – де «ховається» позаземне життя. Якщо, звичайно, вона там є.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button