Земля

Під кілометром льоду в Антарктиці мешкають дивовижні форми життя, що поїдають камені

Можливо, ви не очікуєте, що колискою життя виявиться надзвичайно холодне озеро, яке знаходиться на глибині понад 760 метрів антарктичного льоду. Але, як нещодавно повідомила група гляціологів, саме ці умови дозволяють виживати мікроскопічним організмам, які пожирають скелі під континентом.

Вчені довели, що життя може процвітати навіть в найнеймовірніших умовах

Водойма площею 60 квадратних кілометрів була виявлена з космосу в 2007 році і з того часу стала одним з основних ресурсів для гляціологів і біологів, які прагнуть зрозуміти екосистеми під Антарктидою. Вони являють собою взаємопов’язані річки і озера, які знаходяться під льодом і служать середовищем проживання для екстремофілів – організмів, здатних виживати і розмножуватися навіть в самих екстремальних умовах. Вони прекрасно почувають себе в холодній і чорній як смола воді. У підльодовиковому озері Вілланс місцеві мешканці – це в основному бактерії і археї, що не дивно, враховуючи суворі умови.

Але як організми обходяться без сонячного світла або великої кількості їжі? Як повідомляє недавня група дослідників в журналі Nature Earth & Environment, подрібнена корінна порода виділяє безліч сполук, які складають здорову дієту для таких мікробів.

“Хоча дослідження було зосереджено на зразках, отриманих з одного підльодовикового озера, результати можуть мати набагато ширше значення», — запевняє Беатріс Гілл Олівас, провідний автор статті та гляціолог з Брістольського університету в Англії. “Підльодовикове озеро Вілланс є частиною великої взаємопов’язаної гідрологічної системи, тому ерозія, що відбувається вгору за течією, може представляти потенційне джерело біологічно важливих сполук для цього та інших озер всередині цієї мережі, в яких також можуть перебувати процвітаючі спільноти мікробів».

Бур, яким витягували проби з дна озера John Priscu

Організми в озері Вілланс не просто відчайдушно боролися за своє життя. Попередні дослідження показали, що у них було так багато поживних речовин, що в озері виявилося в 54 рази більше вуглецю, необхідного для підтримки життя в сусідній водоймі. Попередні групи вчених припустили, що без сонячного світла поживні речовини, а саме сполуки азоту, заліза, сірки і вуглецю, можуть бути отримані з озерних відкладень.

Через відсутність підльодовикової ступки і маточки команда витягла керни відкладень з дна озера за допомогою бурового верстата і подрібнила їх в лабораторних умовах, сподіваючись викликати у відкладеннях ті ж хімічні реакції, в яких вони беруть участь в Антарктиді. Вони роздробили відкладення і занурили їх в холодну безкисневу воду.

Команда виявила, що відкладення можуть забезпечити 25% метану, необхідного мікробам, які покладаються на цю сполуку, а також амоній, з якого багато організмів у воді можуть витягувати енергію. Фактично, за їхніми словами, за одне велике дроблення можна отримати 120% необхідної кількості амонію. Сеанси дроблення також виявили вуглекислий газ і водень, останній з яких є важливою частиною мікробної дієти.

Вода під Антарктидою – довгоочікуваний приклад для планетологів, які сподіваються розкрити таємниці крижаних супутників, таких як Європа Юпітера і Енцелад Сатурна. Вони також можуть мати океани під крижаними корками, де можуть існувати аналогічні сполуки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments