Земля

У Китаї виявили найбільший ударний кратер молодше ста тисяч років

Майже двокілометровий кратер на північному сході КНР утворився при падінні метеорита близько 50 тисяч років тому, коли там вже жили люди.

©NASA

Вчені підтвердили зроблену ще в 2019 році знахідку — великий ударний кратер, розташований в повіті Ілань провінції Хейлунцзян на північному сході КНР. Датований віком близько 50 тисяч років, він досягає 1,85 кілометра в діаметрі — це робить кратер найбільшим на Землі з тих, що з’явилися за останні сто тисяч років. Його детальний опис наводиться в статті, опублікованій в журналі Meteoritics and Planetary Science; коротко про роботу розповідається в офіційному блозі NASA Earth Observatory.

За повідомленням NASA, місцевим жителям ця деталь ландшафту відома давно, вони називають її “круглими горами”. Справді, вал, що оточує воронку зберігся майже цілком, надаючи кратеру форму півмісяця з рогами, орієнтованими на південний захід. Вчені звернули увагу на об’єкт в 2019 році і за допомогою радіовуглецевого методу датували його появу періодом між 46 тисячами і 53 тисячами років тому.

Висота валу досягає 150 метрів, і він чітко помітний на знімках американського супутника Landsat 8, які проаналізували вчені. Крім того, вони пробурили центр кратера, отримавши зразки з рівня, розташованого нижче 100-метрового шару осадових порід. У цих кернах виявилися геологічні сліди удару метеорита: переплавлений кварц, скло та інші продукти короткого впливу вкрай високих температури і тиску.

На Землі існує чимало і набагато більших кратерів, включаючи Південноафриканський Вредефорт діаметром до 300 кілометрів. Але Іланський виявився найбільшим з тих, що молодше 100 тисяч років, змістивши з цієї позиції кратер в Арізоні (50 тисяч років і 1,2 кілометра). Теоретично падіння астероїда в Ілані могли спостерігати стародавні люди і їхні сусіди, які на той час давно заселили територію сучасного Китаю.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button