Наука

У Китаї проєктують найбільший колайдер для вимірювання “частинки Бога”

Круговий електрон-позитронний колайдер буде дешевшим і більшим за європейський аналог і, за планом, його побудують раніше.

Китайські інженери опублікували звіт про технічне проєктування 100-кілометрового Кругового електрон-позитронного колайдера (CEPC). Проєкт буде запропоновано для затвердження китайському уряду наступного року. У разі схвалення будівництво розпочнеться 2027 року і триватиме близько 10 років.

За оцінкою, найбільший прискорювач частинок коштуватиме 36,4 млрд юанів або 5,2 млрд доларів. Це більш ніж утричі дешевше, ніж проєктований у Європі Майбутній кільцевий колайдер (Future Circular Collider – FCC) вартістю 17 млрд доларів. Будівництво європейського прискорювача, якщо його схвалять, розпочнеться у 2030-х роках.

Усередині 100-кілометрового підземного тунелю CEPC за надзвичайно високих енергій зіштовхуватимуться електрони та їхні античастинки, позитрони. У результаті формуватимуться мільйони бозонів Хіггса або “частинок Бога”;

Вимірюючи ці бозони з неперевершеною точністю, фізики сподіваються вивчити питання, що виходять за рамки Стандартної моделі – провідної, але неповної теорії, яка описує більшість взаємодій і частинок у Всесвіті. Наприклад, аналіз допоможе дослідити природу темної матерії і зрозуміти, чому звичайної матерії більше, ніж антиматерії.

Багато з компонентів, які заплановані для китайського мегаприскорювача, вже тестують на інших об’єктах, повідомив Nature Френк Циммерман, фізик із ЦЕРН. Серед них – майже завершене Джерело фотонів високої енергії в Пекіні. У Китаї вже є колайдер, схожий на CEPC – Пекінський електрон-позитронний колайдер, – тож інженери мають досвід у будівництві подібних об’єктів.

Але Китаю, ймовірно, знадобиться залучити зовнішніх експертів для розроблення детекторів колайдера, які не описані докладно у звіті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button