Всесвіт

У матеріалі астероїда Рюгу виявили частинки, які старше Сонячної системи

У піщинках, доставлених з астероїда Рюгу, помітили мікроскопічні включення дуже незвичайного хімічного і ізотопного складу. Вчені порахували їх залишком речовини, яка передувала Сонячній системі і збереглася на астероїді, як в «капсулі часу».

Зображення поверхні астероїда Рюгу / ©Jaumann et al., 2019

Астероїди – майже ровесники Сонячної системи. На відміну від планет, вони мало змінилися за минулі з того часу мільярди років, зберігши зразки стародавньої речовини, з якої наша система сформувалася. Однак до недавнього часу вчені могли досліджувати лише зразки, які впали на Землю і були помітно перетворені в процесі такої катастрофи. Але ось матеріал, який вдається зібрати і доставити космічними апаратами, залишається таким же первозданним, дозволяючи астрономам заглянути в епоху, коли сонячна система тільки формувалася.

У 2018-2019-х японський космічний зонд Hayabusa2 зібрав зразки речовини з навколоземного астероїда (162173) Рюгу і в 2020 році скинув капсулу з ними на Землю. У розпорядження вчених потрапило кілька грамів унікального матеріалу, який вони досі аналізують з величезною обережністю, намагаючись не допустити ні найменшого забруднення. Серед іншого в його складі виявили органічні сполуки і воду — важливі свідчення про минуле нашого світу, а то і ще більш давні.

Нова робота американських і японських вчених показала, що в складі зразків з Рюгу присутня речовина старше Сонячної системи. Стаття про це опублікована в журналі Science Advances.

Енн Нгуєн (Ann Nguyen) і її колеги проаналізували пару «піщинок» астероїда, кожну менше міліметра в поперечнику. Вчені звернули увагу на ще більш крихітні включення, які помітно виділяються на поверхні. Розглянувши їх за допомогою електронних мікроскопів, рентгенівської спектроскопії та інших методів, автори дослідження з’ясували, що склад цих деталей помітно відрізняється від основної речовини астероїда.

У ньому міститься менше кисню, магнію, кремнію, але більше заліза і сірки, а також простих органічних речовин. Крім того, присутній карбід кремнію (SiC) — з’єднання, яке легко розпадається при контакті з водою. Все це показує, що такі включення утворилися окремо від основної речовини Рюгу і не взаємодіяли з водою. Це підтвердив і ізотопний аналіз.

Вчені вважають, що ці частинки випарувалися з поверхні комет, на далекій периферії Сонячної системи, і лише пізніше були вловлені Рюгу, точніше кажучи — материнським астероїдом, уламком якого він є. Це сталося до формування планет і навіть до диференціації речовини, з якої вони утворилися. Крихітні включення в Рюгу зберегли матеріал, що виник ще в попередніх зірках, останки яких послужили будівельним матеріалом для нашої. Можливо, вони дозволять краще пізнати, якими були «прабатьки» Сонця і його планет.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button