Всесвіт

Астрономи вперше отримали зображення космічної павутини без яскравих квазарів

Міжнародна група астрономів вперше нанесла на карту частину космічної мережі без використання яскравих квазарів. Їх результати публікує журнал Astronomy & Astrophysics.

Астрономи давно припускали, що мільярди галактик в нашому Всесвіті пов’язані величезною космічною павутиною газових потоків. Саму мережу важко побачити, тому що вона майже не випромінює світла. Дотепер за допомогою квазарів наносилися на карту тільки вузли космічної павутини, підсвічені квазарами.

Квазар – клас астрономічних об’єктів, які є одними з найяскравіших (в абсолютному обчисленні) у видимому Всесвіті. За сучасними уявленнями, квазари є активні ядра галактик на початковому етапі розвитку, в яких надмасивна чорна діра поглинає навколишню речовину, формуючи акреційний диск. Він і є джерелом випромінювання, виключно потужного (іноді в десятки і сотні разів перевищує сумарну потужність всіх зірок таких галактик, як наша).

Нещодавно астрономам вперше вдалося побачити невеликий шматочок космічної павутини без квазарів. Вони сфокусували VLT на частини надглубокого поля Хаббла протягом 140 годин (понад шість ночей з серпня 2018 року по січень 2019 року).

NASA, ESA, P. Oesch (University of Geneva), and M. Montes (University of New South Wales)

Використовуючи Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE), дослідники змогли вловити світло від груп зірок і галактик, розсіяний газовими волокнами космічної павутини. Це світло зародилося приблизно через 2 млрд років після Великого вибуху.

Спостереження показали, що потенційно більше половини розсіяного світла виходить не від великих яскравих випромінюючих джерел, а від величезної кількості раніше невідкритих галактик дуже низькою світністю. Це означає, що вони занадто тьмяні, щоб спостерігати їх окремо.

Результати підтверджують гіпотезу про те, що молодий Всесвіт складався з величезної кількості невеликих груп недавно сформованих зірок.

Зображення приблизно через два мільярди років після Великого вибуху в сузір’ї Піч. Кожна точка світла – це ціла галактика. Синій шовк космічної павутини був відкритий за допомогою MUSE. Газ простягається на відстань 15 мільйонів світлових років. Це приблизно в 150 разів більше, ніж Чумацький Шлях. Надано: ESO / NASA / Roland Bacon et al.

«Спостереження MUSE не тільки дають нам повну карту космічної павутини, але і надають нові докази існування надзвичайно маленьких галактик, які грають настільки важливу роль в ранньому Всесвіті» – підсумовує співавтор роботи, Майкл Маседа з Лейденської обсерваторії.

У майбутньому астрономи хочуть нанести на карту більші фрагменти космічної павутини. Для цієї мети вони вже працюють над поліпшенням інструменту MUSE, щоб він забезпечував в два-чотири рази більше поле зору.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button