Наука

У мозку пацієнтів з хворобою Альцгеймера виявили мідь і залізо

Дослідники виявили відкладення міді й заліза в формі металів в мозку двох людей, які померли від хвороби Альцгеймера. Відкриття наводить на думку про те, що відкладення цих елементів можуть бути пов’язані з появою амілоїдних бляшок.

Unsplash

У людському організмі в значних кількостях можна виявити щонайменше 10 різних металів. Вони зустрічаються у вигляді хімічних сполук, які накопичуються і використовуються тканинами. Оксиди міді і заліза, зокрема, необхідні для процесів життєдіяльності клітин всього організму.

Однак, коли організм неправильно обробляє ці оксиди міді і заліза, може статися пошкодження тканин. Особливо це характерно для клітин головного мозку. Дослідники підозрювали, що патологічні структури в мозку, звані амілоїдними бляшками, які грають роль у виникненні хвороби Альцгеймера, можуть виникати зокрема через такі ушкодження.

У новій роботі вчені отримали підтвердження цієї гіпотези. Дослідники отримали зображення з високою роздільною здатністю мозку двох пацієнтів, померлих від нейродегенеративного захворювання. Також автори провели хімічно чутливі вимірювання за допомогою методу рентгенівської спектромікроскопії, який зазвичай застосовується в екологічних дослідженнях і для аналізу структури синтетичних матеріалів.

В експериментах вчені спостерігали нанорозмірні відкладення металевих форм міді й заліза у вигляді частинок розміром приблизно в одну соту шпилькової головки. Це приблизно половина розміру лізосом – частин клітин, які допомагають розщеплювати і видаляти клітинні відходи. Дослідники вважають, що такі відкладення могли утворитися під час хімічних реакцій, що відбуваються в амілоїдних бляшках, перш за все тому, що елементарна мідь і залізо знаходилися поруч зі своїми оксидними формами в цих самих бляшках. Вчені попереджають, що остаточні висновки робити рано – попереду ще багато роботи.

Стаття авторів опублікована в журналі Science Advances

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button