Наука

Вчені показали, що уроки у школі повинні починатися пізніше

Дослідники зі Швейцарії дійшли висновку, що заняття у школі мають починатися пізніше. Можливо, навіть не раніше 10-11 ранку. Це благотворно вплине на самопочуття та успішність учнів — насамперед підлітків.

Пандемія Covid-19 завдала шкоди психологічному здоров’ю людей, найбільш постраждалими групами можна вважати людей похилого віку та молодь. Оскільки самоізоляція відрізала і тих, і інших від друзів, вчителів та нормального життя загалом. Проте вчені із Цюріхського університету (Швейцарія) знайшли позитивні сторони у самоізоляції: це пов’язано із закриттям шкіл. Дослідження опубліковано у журналі JAMA Network.

Вчені виявили, що підлітки, які мешкають у Швейцарії та навчалися вдома в період з березня по червень 2020 року, спали більше, ніж до закриття шкіл. Це корелювало з іншими показниками покращення самопочуття: воно і зрозуміло, адже підліткам, як відомо, потрібно більше сну, ніж дітям (це пов’язано з гормональними змінами в їхньому організмі). Дослідники з’ясували, що молоді люди спали приблизно на 75 хвилин на день більше, ніж у період, коли школи були відкриті. Крім того, вони стали менше споживати кофеїну та алкоголю.

У дослідженні взяли участь 8972 підлітки, які навчалися у середніх школах Швейцарії. Спочатку було опитано понад 3600 старшокласників, які проходили навчання у Цюріху у вищезгаданий період. Потім вчені зіставили результати цього опитування з іншим, проведеним у 2017 році для таких самих школярів (тоді у вибірку увійшли понад 5300 осіб).

Порівняльний аналіз показав, що протягом навчального року діти, які навчаються вдома, прокидалися в середньому на 90 хвилин пізніше, ніж підлітки, які відвідували школу. Правда, і спати вони лягали приблизно на 15 хвилин пізніше. Таким чином “надлишок” сну склав близько 75 хвилин на добу. Це закономірно відбилося на деяких показниках здоров’я ізольованих учнів. Хоча психологічні показники при цьому були погіршені: підлітки, які перебували на самоізоляції, скаржилися на смуток і самотність.

Тому вчені роблять висновок, що після пандемії найбільш оптимальним було б не відправляти дітей на домашнє навчання, а починати уроки пізніше, ніж це прийнято сьогодні. Принаймні, якщо мова йде про підлітків. Це позначилося б не тільки на загальному самопочутті школярів, а й на успішності. Адже відомо, що виспана людина працює і вчиться куди продуктивніше, швидше і краще. Деякі експерти навіть вважають, що для старшокласників корисніше починати навчальні заняття не раніше 10-11 години ранку, а дослідження швейцарських вчених підтверджує таку точку зору.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button