Фото

У небі над Чилі сфотографували рідкісних “червоних фей” (фото)

Дослідники з Європейської південної обсерваторії (ЕПО) опублікували знімок рідкісного атмосферного явища — червоних спрайтів.

Зображення зроблено співробітниками біля підніжжя телескопа в Ла Сілья, обсерваторії в Чилі, якою управляє ЕПО. На знімку видно рідкісні і невловимі червоні блискавки.

Спрайт ( з англ. sprite, що перекладається як фея, ельф або дух) — це розряд холодної плазми, що б’є високо в атмосфері. На відміну від звичайних блискавок, вони виникають над грозовими хмарами, викидаючи електричний розряд на висоті від 50 до 90 км. Спрайт набагато холодніше звичайних білих блискавок і здаються набагато більш тьмяними, тому їх важче розрізнити і зловити на знімку. Перші фотосвідчення цього явища були зроблені тільки в 1989 році.

 

Червоні спрайт на знімку Європейської південної обсерваторії. Фото: Zdenek Bardon, ESO

Рідкісне погодне явище вдалося відобразити завдяки унікальним умовам місця зйомки. Обсерваторія розташована в чилійській пустелі Атакама високо над рівнем моря. Завдяки цьому вона надійно захищена від світлового забруднення і може фіксувати навіть такі тьмяні спалахи.

Дослідники відзначають: хоча на знімку здається, що блискавки спалахують прямо над горизонтом, це не так. Оптичне спотворення пов’язане з висотою місця зйомки.

Збільшене зображення спрайтів. Фото: Zdenek Bardon, ESO

На фотографії привертає увагу також зеленувате світіння повітря. Як пояснюють вчені, цей ефект викликаний впливом сонячного світла на атоми і молекули в складі повітря. Вдень фотони світла вибивають електрони з азоту і кисню, а вночі вони повертаються на свої місця, змушуючи атоми світитися. Таке світіння можна побачити тільки при повній відсутності світлового забруднення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments