Всесвіт

У протоскупченні галактик “Павутина” знайшли 14 активно зростаючих чорних дір (відео)

Дані оптичних спостережень і рентгенівського випромінювання показали наявність аномальної кількості активно зростаючих чорних дір в протокластері «Павутина». Про відкриття повідомляє космічна обсерваторія НАСА “Чандра”.

Протягом восьми днів дослідники з обсерваторії “Чандра «спостерігали за рентгенівським випромінюванням, що виходить від протокластера “Павутина”. Вчені поєднали результати своїх спостережень з оптичними даними, отриманими телескопом “Субару” з обсерваторії Мауна-Кеа на Гаваях. Аналіз даних показав наявність в скупченні 14 галактик, в центрі яких знаходяться активно зростаючі чорні діри.

Результати спостережень можна побачити на знімку нижче. Об’єкти білого, червоного і зеленого кольору зафіксовані при оптичному спостереженні, об’єкти фіолетового кольору — на основі рентгенівського випромінювання.

Виявлені джерела рентгенівського випромінювання. Відстань між об’єктами, розташованими по краях знімка: 11,3 млн світлових років. Зображення: Chandra X-ray Observatory Acis Image, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Дослідники відзначають, що більшість краплеподібних об’єктів на зображенні – це галактики. Великі джерела рентгенівського випромінювання формуються внаслідок падіння матерії на надмасивні чорні діри, маса яких в сотні млн разів перевищує масу Сонця.

Зараз ми спостерігаємо стан протокластера “Павутина” під час “космічного півдня”, тобто через 2-3 млрд років після Великого вибуху. У цей час, за даними дослідників, чорні діри і галактики переживали період екстремального зростання. Однак навіть для цього періоду бурхливого розвитку поведінка “павутини” представляється аномальним на тлі скупчень того ж віку і порівнянної маси, відзначають вчені.

“Наявність 14 джерел потужного рентгенівського випромінювання говорить про те, що близько 25% наймасивніших галактик скупчення містять активно зростаючі чорні діри, — підкреслюють дослідники. – Це в 5-20 разів більше, ніж в аналогічних протокластерах».

Вчені пропонують два можливих пояснення для такої аномалії. По-перше, причиною зростання чорних дір може бути висока швидкість зіткнень і активна взаємодія між галактиками, в результаті яких газ «змітається» до чорних дір в центрі галактик.

Друге пояснення передбачає, що в протоскупченні міститься велика кількість холодного газу, який легше, ніж гарячий, поглинається чорною дірою. Нагрівання газу буде відбуватися в міру перетворення протокластера в скупчення галактик, кажуть дослідники.

Галактика Павутина (J1140-2629) знаходиться в центрі однойменного протоскупчення. Свою назву ця галактика отримала за зовнішню схожість з павутиною, яке можна помітити в оптичному світлі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button